Hogy japán részről mennyire fontosnak tartják ezt a kooperációt, azt mutatja, hogy a jubileumi ünnepségen megjelent Yoshida Masao, a Furukawa Electric elnöke, Kimata Ryuzo, a Furukawa Electric Technológiai Intézet Kft. (FETI) egykori alapítója és Yamamoto Tadamichi, Japán budapesti nagykövete is.
„Japánban öt helyen működtetünk kutató-fejlesztő intézetet, külföldön három ilyen szervezetünk van, kettő az Egyesült Államokban és egy Európában, Magyarországon” – nyilatkozta lapunknak Yoshida Masao, az informatikában, elektronikában, biotechnológiában és az autóiparban érdekelt japán nagyvállalat elnöke. Úgy vélekedett, hogy termékfejlesztéseikhez nagyban hozzájárul a FETI munkája, a szimuláció algoritmusok területén különösen. „A hangsúly az alkalmazható kutatás-fejlesztésen van itt Budapesten is, mielőbb piacképes termékeket szeretnénk látni a kialakított modellekből és fejlesztésekből” – hangsúlyozta Yoshida Masao. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy a Furukawa Electric volt az első japán befektető Magyarországon, s ez a döntés - bár megszületésekor kockázatosnak látszott – máig úgy látják, hogy helyes volt.
Besztercey Gyula, a Furukawa Electric Technológiai Intézet Kft. (FETI) ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a szimuláció az egyik fontos területe az együttműködésüknek. Az utóbbi időben kiemelkedő eredményeket értek el az akkumulátor monitoring, az intelligens autóvezetési rendszerek, radarszenzorok és a diódalézerek fejlesztésében. A kérdésre, hogy mit jelent a FETI számára az új épület, habozás nélkül ezt választotta: „Azt bizonyítja, hogy a Furukawa Electric bízik a magyar mérnökökben.” Szerinte fontos pillérei ennek az együttműködésnek a megújulásra és alkalmazkodásra való folyamatos készség; továbbá a bizalom és a jó emberi kapcsolatok.
A FETI 100 százalékban a Furukawa Electric tulajdonában van, de kizárólag magyar munkatársakból áll. Az eredeti létszám az évek alatt a többszörösére nőtt, jelenleg több mint harminc fő. A főállású munkatársak mellett rendszeresen foglalkoztatnak szakértőket és együttműködnek az egyetemekkel is. A szimulációból adódik, hogy az intézetben jelenleg rendkívül szerteágazó témákban folyik konkrét termékek és technológiák kutatás-fejlesztése. A Furukawa 2012-2013-ban 2,5 millió eurót fektettet be a FETI-be. Az általa megvásárolt ingatlanon alakították ki a kutatóhelyeket, a kísérleti üzemeket és az újonnan alapított habfejlesztő laboratóriumot is. K. M.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.