BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamar újabb negatív rekordra érhet a rubel

Új mélységekbe kerülhet a rubel árfolyama 2015 első negyedévében, követve az olajárat – idézte a Bloomberg a világ vezető rubelszakértőjének tartott Vlagyimir Miklasevszkij véleményét. A Danske Bank elemzője szerint a legfontosabb orosz exportcikk piacának összeomlása mellett a további leminősítési félelmek, illetve az orosz polgárok bizalomvesztése miatt süllyedhet tovább az ország fizetőeszköze. A rubelben jegyzett államkötvények (OFZ) számára elveszett év lehet az idei – tette hozzá Miklasevszkij –, a 2023-ban lejáró OFZ-k hozama hiába szökött fel 16,21 százalékra a június végi 8,38 százalékról, a befektetők nem állnak sorba értük. A Danske előrejelzése szerint az első negyedévben átlag 75-77 rubelt kell adni egy dollárért, a Bloomberg által összesített adatok szerint 35 százalék a valószínűsége annak, hogy március 31-ig újabb negatív rekord születik a tavaly december 16-i 80,1-es szint után.

Tegnap a rubel 2,5 százalékos eséssel, a dollárral szemben 62,8-as árfolyamon kezdte a napot azt követően, hogy a Fitch Ratings pénteken leminősítette mind a devizában, mind a rubelben jegyzett hosszú lejáratú szuverén orosz adósságot. A mostantól érvényes BBB mínusz csak egy fokozattal alacsonyabb az eddigi BBB-nél, ám ezután már a befektetésre nem ajánlott kategóriák következnek, márpedig az új besorolás mellé is negatív, azaz a további leminősítést előre vetítő kilátás maradt érvényben.

A Fitch most felzárkózott a Standard & Poor’s (S&P) mellé, amely már tavaly áprilisban a befektetési kategória legaljára tette az orosz államadósságot, ráadásul december végén bejelentette, hogy azt negatív felülvizsgálat alá veszi. Ez erősebb jelzés a negatív kilátásnál: az ilyen felülvizsgálatok 90 napon belül szoktak lezárulni, de az S&P jelzése önmagában elég volt ahhoz, hogy a CDS-ek kereskedelmében bóvliként kezeljék az oroszokat.

Az orosz GDP 2015-ben várhatóan 4 százalékkal zsugorodik – emelte ki indoklásában a Fitch, amely korábban csak 1,5 százalékos csökkenést várt ez évre. A hitelminősítő szakértői nem zárják ki, hogy az orosz gazdaság 2017-ig recesszióban marad – a Moody’s Investors Service már korábban 5,5 százalékosra becsülte az orosz GDP idei visszaesését, jövőre további 3 százalékos mínuszt vár. A Fitch átlag 70 dollár/hordós idei olajárral számolt – a korábban várt 100 dolláros helyett –, hozzátéve, hogy egy ennél jóval alacsonyabb árszint még nagyobb recesszióhoz, az orosz kormány mozgásterének további szűküléséhez vezetne, hiszen az export csaknem 70 százalékát, a költségvetési bevételek felét adják az energiahordozók. Az orosz devizatartalék 2015 végéig 315 milliárd dollárra apadhat a 2014. végi 390 milliárdról – vélik a hitelminősítő szakértői.

A moszkvai jegybank tegnap közzétett hivatalos adatai szerint tavaly 76,1 milliárd dollárt és 5,4 milliárd eurót költöttek a rubel védelmére, amely az előbbivel szemben 41 százalékkal, az utóbbival szemben 34 százalékkal gyengült 2014-ben. A leghúzósabb hónap október volt, amikor 27,2 milliárd dollárt dobott piacra a jegybank, de márciusban, a Krím annektálásakor is 22,3 milliárdtól váltak meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.