Érzékelhetően nő a kereslet a befektetési arany iránt – erősítette meg lapunknak Orodán Krisztián, a befektetési nemesfémek forgalmazásával foglalkozó Arteus Capital cégcsoport kommunikációs igazgatója is –, a brókerbotrány miatt sokakban megingott a bizalom a csak papíron vagy számlákon létező befektetésekben. Aki befektetési aranyban gondolkodik, az az Arteus tapasztalatai szerint általában is hosszabb távra tervez, és megosztja befektetéseit, azaz portfoliójában az államkötvény, az értékpapír, az ingatlan mellett a nemesfém is szerepel. Most érdemes beszállni az aranyba, hiszen egy uncia ára az elmúlt hetekben 1200–1220 dollár körül volt, ami lényegesen alacsonyabb, mint a 2008-as gazdasági válság kitörésekor, amikor az arany menekülési útként működött, az árfolyam történelmi csúcsokat döngetett. Az arany mellett szólhat az is, hogy megfelelő védelmet nyújthat az euró dollárral szembeni gyengülése, valamint a forint főbb devizákkal szembeni kiszámíthatatlan árfolyamhullámzása ellen – tette hozzá Orodán Krisztián, aki szerint részben a brókerbotrány miatt 2015 az aranybefektetések éve lehet Magyarországon.
Az Arteus Capitalnál népszerű az egyösszegű arany vásárlás – ezt főleg azok veszik igénybe, akik nagyobb összeget örökölnek vagy lejár egy hosszabb távú befektetésük, például életbiztosításuk –, de egyre többen érdeklődnek a tőkegyűjtő megtakarítási program iránt is. Kedvelt konstrukció a 15 ezer euró értékű arany összegyűjtése havi befizetéssel, 10 éves futamidővel. (Az aranylapokat, illetve -rudakat a cég igény szerint tároltatja vagy kiszállíttatja az ügyfeleknek.)
A nemzetközi piacokon most a pénteken közzétett, a vártnál jóval gyengébb amerikai foglalkoztatottsági mutató ad lökést az aranynak, mert elemzők szerint ennek fényében a Federal Reserve aligha kezdi meg júniusban a kamatemelést. Az arany már akkor csaknem 2 százalékkal drágult, amikor múlt szerdán kijött a vártnál ugyancsak gyengébb magánszektorbeli állásadat az USA-ban. A két nappal későbbi adatra nem volt azonnali reakció, hiszen nagypénteken a világ számos fontos tőzsdéje zárva volt, tegnap azonban ugyancsak 2 százalékhoz közeli mértékben emelkedett az arany árfolyama New Yorkban, súrolva az 1224 dollár/uncia szintet is – ebben a magasságban utoljára február 17-én járt.
Az arany árának alakulását azért is élénk figyelem kíséri mostanában, mert március 20-án megszűnt az a csaknem száz éve működő jegyzés, amelynek keretében a részt vevő bankok állapították meg naponta kétszer a piaci ügyletek alapjául szolgáló árat (London Gold Fixing), konferenciahívással egyeztetve. Tavaly februárig öt nagy nemzetközi bank vett részt a London Bullion Market Association (LBMA) nevű szövetségben, akkor a Deutsche Bank kilépett, arra hivatkozva, hogy leépíti nyersanyagpiaci üzletágát. Addigra azonban már az egész fixingrendszert körüllengte az árfolyam-manipulálás gyanúja – hasonlóan más piaci egyeztetésekhez, lásd Libor-botrány –, sőt egyesek bírságba is belefutottak emiatt, így a DB helyére nem is jelentkezett be másik bank.
Végül a technológiaváltás lett a megoldás: ma már elektronikus rendszer hozza össze valós időben a keresletet és a kínálatot, és ha az árkülönbség egy adott szintnél kisebb, akkor azt fixálja benchmarkként. A rendszerhez csatlakoztak az LBMA maradék résztvevői (Barclays, HSBC, Bank of Nova Scotia, Société Générale), újoncként pedig a Goldman Sachs, valamint a UBS is. Az első új LBMA aranyár öt egyeztetési kör után alakult ki, és a kereskedői beszámolók szerint nem okoz gondot az újfajta fixálás; a lényeg az – mondta egy nemesfémtrader a Reutersnek –, hogy legyen valamilyen árképzési mechanizmus.
A nagy játékosok azonban nem biztos, hogy beérik ennyivel. A 19 nagy aranybánya-társaság és a leginkább érintett bankok alkotta World Gold Council (WGC) egyeztetni kezdett egy új londoni tőzsde létrehozásáról – tudta meg az ügyhöz közelálló forrásból a Financial Times. A központi klíringgel működő tőzsde átláthatóbb lenne a mostani kétoldalú OTC-megállapodásokon alapuló londoni aranykereskedelemnél, így nagyobb eséllyel felelne meg az európai pénzügyi eszközökre vonatkozó direktívának (Mifid 2), amely felülvizsgálata nyomán várhatóan jóval szigorúbb lesz, például az átláthatóság terén.
A londoni erősítést az is indokolja, hogy a nemesfém határidős piacán egyre jelentősebbek az olyan vetélytársak, mint a New York-i tőzsdéhez tartozó Comex vagy a Shanghai Gold Exchange. Utóbbi szerepe azért is fontos, mert a világ aranykereskedelmének súlypontja mindinkább Ázsiába, azon belül is Kínába tolódik el – figyelmeztetett a WGC egy jelentése. A fizikai arany iránti globális kereslet 80 százaléka már 2013-ban is Ázsiából érkezett.
Kelendő az ékszer és az ezüst is
Az arany mellett növekszik a kereslet a BÁV tapasztalatai szerint az ezüst iránt is, bár annak ára nyolcada-tizede az aranyénak, és a két nemesfém, illetve a belőlük készült ékszerek piaca gyakorlatilag független egymástól. Varga Balázs hosszú távon arra számít, hogy ez a tendencia folytatódni fog. A kereskedelmi igazgató azt is elmondta: óriási az érdeklődés a nagy értékű ékszerek iránt – különösen keresettek az art deco, illetve az antik darabok– , valamint a drágakövek, főleg a rubint és a gyémánt iránt is. Az art deco piacon jelenleg nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Itt már korántsem csak a nemesfémet fizetik meg a befektetők, hanem a szépséget, a kidolgozottságot vagy éppen a történelmi kötődést is – hívta fel a figyelmet a BÁV Zrt. szakembere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.