BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb lesz építkezni

Alaposan átszabja a kormány a hazai építésügy szabályait. A tervek szerint elkerül az építkezések engedélyezése az önkormányzatoktól, az átlagosnak ítélt lakossági építkezéseknek pedig egyszerűbb lesz az engedélyeztetése. De lesz januártól Szép utca program is.

Határozott a kormány a hazai építésügy teljes átalakításáról. A terjedelmes intézkedési terv oldalakon át sorolja a tennivalókat, és több ponton alapvetően szabja át a jelenlegi rendszert. A legtöbb határidő 2016-os, a teljes terv végrehajtásáról 2017. október végéig kell beszámolnia Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek.

A kormány döntése alapján „az ügyintézés hatékonyabbá tétele érdekében” az általános építésügyi hatósági hatáskört a jegyzőtől a járási hivatalba integrálják. Valamennyi járásban legalább egy építésügyi hatóságot létrehoznak. A változást a tervek szerint 2016 végéig hajtják vére.

A kormányhatározat szerint a lakossági építkezések támogatásának érdekében átlagosnak tekinthető minimumméretet kell meghatározni, amihez gyorsabb eljárás kapcsolódhatna. A kormány meg is mondja ezt a méretet: legfeljebb 160 négyzetméter hasznos alapterületű lakóépület (legfeljebb 3 szint: pince, földszint, tetőtér) építése vagy meglévő lakóépület ilyenné bővítése, alakítása. Ebben az esetben a tervek szerint a szakhatósági közreműködés és az építésügyi követelmények vizsgálatán túlmenő szakkérdésvizsgálatra nem lesz szükség, az építésügyi hatóságnak tudomásulvételi eljárást kell lefolytatnia. Ennek bevezetését ugyancsak jövő év végére tervezi a kormány.

A határozat szerint a lakossági építkezések támogatása és „az épített környezetünk minőségének növelése érdekében” tájegységi karaktereket hordozó Nemzeti Mintaterv-katalógust kell kidolgozni, amely a műszaki dokumentációhoz kapcsolódóan tartalmazza a tételes anyag- és munkaidő-ráfordítás kimutatását. A katalógusmegvalósítás ráfordításának a kalkulációja már el is készült: erre százmillió forintot irányoztak elő.

A kormány az érintett szakmai szervezetek bevonásával ki akarja alakítani a tervezőket, a teljes építési beruházási folyamatot és az üzemeltetést érintő szakmafelügyeleti rendszert, és ehhez kapcsolódóan kidolgozza a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló törvény és az érintett jogszabályok módosítását. A határozat úgy fogalmaz: ki kell dolgozni az építészeti, mérnöki tervezési és szolgáltatási rendszert és a hozzá kapcsolódó minimális tervezői díjszabást, valamint az építési tevékenység végzéséhez kapcsolódó dokumentációk teljes körű, átfogó és folyamatos monitoringfelülvizsgálatát.

A kormány előirányozta azt is, hogy a 2014–2020-as európai uniós támogatási időszak fejlesztési forrásainak hatékonyabb felhasználása érdekében Nemzeti Beruházás-előkészítési Alapot hoz létre. Egy másik alap is létrejönne, de ez már az építésügyi hatósági eljárásban foganatosítandó végrehajtások költségének legalább részbeni megelőlegezésére. A cél az, hogy pénzhiány miatt ne akadjon meg ilyen eljárás.

Az intézkedéstervben az e-építési koncepció megvalósításának érdekében javaslatot kell tenni a Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Kft. közreműködésével – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság bevonásával – az építésügyi közigazgatási eljárások elektronizálásához szükséges jogszabályok módosítására. Továbbá létre akarják hozni az építésügyi közigazgatási eljárások elektronizálását támogató e-építési keretrendszert, valamint az ezt kiszolgáló, az építésügyi adatgyűjtést és megjelenítést támogató 3D Magyarország rendszert.

A kormány döntésének értelmében „az épített környezet minőségének országos biztosítása érdekében” létrehozzák az 59 építésigazgatási szervezettel rendelkező járásközpontban az állami főépítészi hálózatot és az általuk működtetett, rendszeresen ülésező tervtanácsot. A kiemelt jelentőségű területeken önálló főépítészi státust kell biztosítani.

A terjedelmes intézkedéstervben egy külön alpont jutott a „tér- és környezetkultúra-nevelés, szemléletformálás” témájára is. Ennek keretében a „Tiszta udvar, rendes ház” címeket idéző terv is szerepel, amely szerint Lázár János miniszternek 2016. január 31-ig ki kell dolgoznia és országos szinten be kell vezetnie a települési „Szép utca” programot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.