BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fékezett a gazdaság

Lassulhatott a magyar gazdaság növekedése a harmadik negyedévben a Világgazdaság által megkérdezett szakértők szerint. Semmi garancia nincs arra, hogy ez a trend megállna a következő hónapokban.

Folytatódhatott a GDP-növekedés lassulása a harmadik negyedévben – mondta lapunknak Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza. A legtöbb elemző ezzel egyetértett, ugyanis a Világgazdaság által megkérdezett tíz szakértő prognózisának mediánja szerint 2,5 százalékkal növekedhetett a magyar gazdaság. (A KSH pénteken teszi közzé az előzetes harmadik negyedévi GDP-adatot.) A második negyedévben még 2,7 százalékkal, az elsőben pedig 3,5 százalékkal bővült a gazdaság. A lassulásban szerepet játszott a mezőgazdaság óriási visszaesése is. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese kiemelte: a harmadik negyedévi lassulást valószínűsíti, hogy a magyar ipari és építőipari termelés júliusban és augusztusban is érezhetően csökkent az előző hónaphoz képest, és a nyár folyamán mérséklődött a kivitel bővülése is.

Az építőipar termelése júliusban stagnált, augusztusban pedig 6,1 százalékkal zuhant az előző év azonos időszakához képest, a megrendelések mélyrepülése pedig további esést valószínűsít. Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza azt emelte ki, hogy az építőipar hosszú idő után először esik vissza. Itt érződik először az előző ciklus uniós források kifutásának a hatása. Az ipar is csak szeptemberre talált magára, miután nyáron ismét leálltak az autógyárak, így biztos, hogy a második negyedévihez képest kisebb növekedési hozzájárulása lehetett a szektornak. A mezőgazdaság termelése már az első két negyedévben is zuhant, és egyáltalán nem lehet arra számítani, hogy a harmadikban növekedett volna.
Ürmössy mégis úgy véli, a növekedés szerkezete kiegyensúlyozott maradhatott. „Továbbra is nagymértékben hozzájárulhatott a növekedéshez a háztartások fogyasztása és a külkereskedelem, míg a beruházások lassíthatták az ütemet” – mondta Ürmössy. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza szerint átmenetileg javít a teljesítményen a készletek feltöltése is a második negyedév nagyobb leépülését követően.

Ha összességében lassul is a növekedés, több szektor a negyedik negyedévben jobban teljesíthet. „Az ipari termelésben az év hátralévő részében gyorsulást várunk, amit a szeptemberi első becslés alá is támaszt” – emelte ki Matheika Zoltán és Ádám Zoltán. (Szeptemberben 7,8 százalékkal nőtt a termelés az augusztusi 6,2 után.) A Kopint-Tárki kutatói szerint emiatt a negyedik negyedévben újra 3 százalék közelébe gyorsulhat a gazdaság növekedése. Ezzel azonban nem értett egyet a GKI kutatója. „A magyar gazdaságban a következő hónapokban és 2016-ban további fékeződés valószínű, mindenekelőtt a fejlesztési célú EU-források átmeneti visszaesésének, az üzleti beruházások visszafogottságának és a kivitel lehetséges romlásának hatására” – mondta Karsai Gábor.

Németország gondot okozhat

A szeptemberi német ipari adatok számottevően elmaradtak a várakozásoktól, hiszen a termelés volumene stagnált, a rendelésállomány pedig visszaesett – mondta Ürmössy Gergely. Az Erste elemzője kiemelte, ha ez a tendencia folytatódik és tartóssá válik, akkor az vészjósló lehet magyar növekedési kilátásokra, miután legnagyobb kereskedelmi partnerünk Németország.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.