Magyarország jüanban bocsáthat ki államkötvényeket – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményéből, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Tian Guoli, a Bank of China elnöke aláírta az erről szóló megállapodást. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter fontos mérföldkőnek nevezte a szándéknyilatkozat megszületését, mivel a kelet-közép-európai régióban elsőként Magyarország bocsáthat ki renminbi-államkötvényt.
A gazdasági elemzőket pedig éppen ez az, ami kissé meglepte. „Mintha zavar lenne a fejekben, hiszen éppen az a cél, hogy csökkentsük a devizaadósságot” – mondta lapunknak egy név nélkül nyilatkozó közgazdász. A megállapodás logikája mégis az lehet, hogy a jüanalapú kötvények kibocsátása egy „nagyobb csomag része”, hiszen Kínára jellemző, hogy több dologban egyeznek meg egyszerre. Ezt támaszthatja alá, hogy az NGM közleménye szerint az aláírt dokumentum megteremti annak a lehetőségét, hogy „magyar és kelet-európai vállalkozások, valamint pénzügyi intézmények hitelt vehessenek fel a kínai tőkepiacon, és ezáltal elősegítsék befektetési tevékenységüket”.
Varga Mihály szerint a kínai valuta nemzetközi súlyának növekedéséből fakadó előnyök a magyar gazdaság további fellendülését szolgálják. „Budapest regionális szerepe miatt határon átnyúló piaci aktivitást és jövedelmet generálhatnak hazánk és a kelet-közép-európai térség országainak számára” – mondta a miniszter.
Elemzők nem számítanak arra, hogy rövid távon jüanban adósodna el Magyarország, leghamarabb jövőre van erre esély. „Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank akár fel is vásárolhatja a kibocsátott állampapírokat” – mondta egy elemző, aki emlékeztetett arra, hogy a jegybank idén nyáron elkezdett egy devizakötvény-vásárlási programot, és már több mint 200 milliárdnyi papír van a mérlegében.
A jüan néhány éven belül teljes mértékben kemény valuta lesz (vagyis könnyen kereskedhető lehet), és az is kedvező, hogy hamarosan bekerülhet a Nemzetközi Valutaalap devizakosarába, az SDR-rendszerbe.
A kínai aktivitás már korábban is érzékelhető volt. Idén nyáron jelentették be például, hogy a Budapest–Belgrád vasútvonal modernizálása részben kínai forrásból valósul meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.