Nagyot eshetnek az MNB tartalékai
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA jegybanki devizatartalékok 2017 végére a mostani szintről akár 10 milliárd euróval, 22 milliárd euróra is mérséklődhetnek – jelentette be Hoffmann Mihály, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója a jegybank csütörtöki háttérbeszélgetésén –, ennek megfelelően a bankrendszer forintlikviditása érdemben szűkülhet. Szerinte a devizatartalék nagysága biztonságos szintet jelent majd az országnak.
Kuti Zsolt igazgató és Kolozsi Pál főosztályvezető elmondták, hogy a devizatartalékok csökkentését több jegybanki program is segíti, így többek között az MNB önfinanszírozási programja, a lakossági devizahitelek kivezetése, az úgynevezett „deviza-nhp”, vagyis a növekedési hitelprogram kivezetési szakaszában elérhető 300 milliárd forintos összegű kombinált forinthitel. Hoffmann Mihály ismertette: a devizahitelek kivezetése során a bankrendszer rövid lejáratú külső forrásokat fizet vissza, míg az MNB devizakötvény-vásárlása a rövid futamidejű külső adósságot csökkenti. Az MNB már több mint 215 milliárd eurónyi állampapírt birtokol.


