BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az MNB és a Fed kerül célkeresztbe

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a monetáris tanácsának tagjai kedden már az új inflációs jelentés következtetéseit is figyelembe veszik majd a döntésben – véli Kondora Szilárd, az OTP Bank elemzője, aki szerint a jegybank várhatóan érdemben csökkenteni fogja inflációs prognózisát a szeptemberihez képest, ami a Matolcsy György vezette testületnek mozgásteret adhat további lazításra. Az MNB három hónappal ezelőtt az idei évre nulla, 2016-ra 1,9 százalékos pénzromlást várt.

A jegybanki döntéshozók korábbi nyilatkozatai alapján a monetáris lazítás nem az 1,35 százalékon álló alapkamat csökkentésével, hanem nem konvencionális eszközökkel valósulhat meg – emelte ki az elemző, így az OTP-nél arra számítanak, hogy a jegybank kiterjeszti az önfinanszírozási programot. „Erre a lépésre a decemberi kamatdöntő ülés megfelelő alkalmat ad, de azt sem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy csak januárban lép a jegybank” – tette hozzá.

Jobbágy Sándor, a CIB Bank közgazdásza azonban decemberben fontos bejelentésekre még nem számít, elképzelhető azonban, hogy az eddig bejelentett intézkedések finomhangolására sor kerül. Összességében úgy véli, az ülés és a szintén hamarosan megjelenő inflációs jelentés üzenete nem változik: hosszú ideig laza monetáris kondíciókra kell berendezkedni. Kondora kiemelte: az MNB várhatóan továbbra is azt fogja célozni, hogy a hozamgörbe laposabb legyen, és a hosszú hozamok csökkenjenek.
Az OTP szerint a jegybank a tőke és/vagy likviditáskövetelményeket változtatja meg az állampapírpiacra terelés céljából, és azt is elképzelhetőnek tartja, hogy átalakul a kéthetes betét rendszere (megszűnik az eszköz vagy csökken az értékesített mennyiség), vagy a bankok az eddigieknél is nagyobb diszkonttal tudnak majd IRS-t (kamatcsere) vásárolni a jegybanktól.

Az MNB ülését követő napon derül ki, hogy miként döntött a Federal Reserve (Fed). Janet Yellen, a Fed elnöke legutóbbi beszédében kiemelte, hogy az amerikai gazdaság készen állhat a kamatemelési ciklusra. Az elemzői várakozások alapján 25 bázispontos kamatemelés várható, a hangsúly azonban a jövőbeli kamatpályával kapcsolatos kommunikáción lesz – emelte ki Módos Dániel. A piac és a nyílt piaci bizottság (FOMC) tagjainak várakozásai között nagy különbség van, így a kamatemelés mellett a Federal Reserve döntéshozói csökkenthetik a kamatvárakozásaikat.

A szigorítás következő, lényegében utolsó állomása lehet, ha a Fed a mennyiségi lazítási programok keretében megvásárolt államkötvények újbóli befektetését is leállítja. Érdemes lesz figyelni a kommunikációban az erre utaló üzeneteket, mert ha lesznek ilyenek, azok módosíthatják a befektetői várakozásokat – véli az OTP szakértője. A kamatemelés leginkább a magas dolláradóssággal rendelkező feltörekvő országokat és vállalatokat érintheti negatívan, de a nyersanyagár esésébe is újabb lendületet vihet.
Noha mindenki a jegybankok döntéseire figyel a héten, a CIB Bank szerint az euróövezet konjunkturális helyzetéről is számos fontos adat lát napvilágot. Az előzetes beszerzésimenedzser-indexek mellett a német Ifo-index tarthat számot nagyobb érdeklődésre. A konszenzus alapján az adatok megerősítik, hogy az euróövezet gazdaságában folytatódik a mérsékelt ütemű, de viszonylag stabil kilábalás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.