A V4-ek közösen egyeztetnének a szociális jogok korlátozásáról
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságÉpp a legfontosabb kérdésben nem tudott megegyezni Orbán Viktor a Budapestre látogató David Cameronnal. A magyar és brit kormányfő kölcsönös udvariaskodással beszélt a sajtó előtt arról, hogy mi várhat a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokra, de valódi közeledés egyelőre nem látszik. David Cameron azt mondta, hogy a brit kormány is az unión belüli szabad mozgást támogatja, de ennek a mérete arra sarkallta, hogy a jóléti juttatásokat is újratárgyalják. (Cameron javaslata szerint az uniós országokból érkező munkavállalók négy évig nem vehetnék igénybe a szigetországban a szociális ellátásokat, beleértve a külföldön élő gyerekek utáni családi támogatást.) Nagy-Britanniának egészen más a jóléti rendszere, mint más országoknak, az, hogy ehhez négy évet kelljen várni, még mindig ott van a lehetőségek közt – mondta el. Arra a kérdésre, hogy csökkenthetik-e a négyéves tiltás időszakát, vagy beszéltek-e más megoldásról, azt felelte: azért tette ezt a javaslatot, hogy az ott is maradjon, legfeljebb akkor lehet ebben változás, ha valami más hasonlóan fontos ügyről tudnak helyette tárgyalni. Orbán erre úgy reagált: a négy témából hármat teljes mellszélességgel támogat a magyar kormány. Azt is szeretné elérni, hogy a magyarokat ne migránsnak tekintsék, hanem az EU szabadon mozgó polgárainak.
Abban egyetértenek, hogy a nemzeti parlamentek szerepét újra kell gondolni, hogy a nem eurót használók számára egyenlő elbánást kell biztosítani az EU intézményrendszerében, és hogy a szociális rendszerben tapasztalható visszaéléseket ki kell iktatni. A magyar kormány azonban azt kéri a britektől, hogy a javaslataik megfogalmazásakor legyenek tekintettel arra a tényre, hogy az ott dolgozó magyarok elsöprő többsége becsületesen dolgozik, és sokat tesz hozzá a brit gazdasághoz is – hangsúlyozta Orbán Viktor. Erről a pontról a V4-ek közösen szeretnének tárgyalni – mondta el –, már csak azért is, mert a magyaroknál is több lengyel dolgozik Nagy-Britanniában. Szerinte az ott dolgozó 55 ezer magyar több adót fizet be, mint amennyi juttatást kap.


