Szabó: erős gazdasággal könnyebben tudjuk diktálni a külpolitikánkat
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságNem volt kihívásoktól mentes a tavalyi év, valószínűleg az idei még komolyabb lesz, erős gazdasággal azonban sokkal könnyebben tudjuk diktálni a külpolitikánkat – mondta Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese. Az újjászervezett diplomácia elmúlt másfél évéről kiemelte: minden külképviseleti misszióvezetőnek az első számú prioritása lett a magyar gazdasági érdekek képviselete. A tavalyi első tíz hónap exporteredményeivel kapcsolatban elmondta: a kivitel 7 százalékkal nőtt 2014 azonos időszakához képest. „A híresztelések ellenére jól muzsikál a keleti nyitás” – mondta. Az érintett országokba a kivitel 1 százalékkal nőtt, amit nagyon jó eredménynek nevezett, figyelembe véve, hogy Oroszországba a szankciók miatt jelentősen csökkent a volumen. A déli nyitás országaiba a kivitel 6 százalékkal nőtt. Kitért arra is, hogy a külkereskedelmi mérleg többlete 2015 januárja és novembere között 24 százalékkal bővült.
„A keleti és déli nyitás továbbra is fókuszban marad” – mondta. A keleti nyitás új sikeres projektjei között említette, hogy hamarosan 50 új magyar elektromos buszt szállítanak Moszkvába, illetve két hete érkezett meg Kínába egy marhahússzállítmány, amely az EU első ilyen szállítmánya az ázsiai országba. Továbbá a mangalicahús- és mézexport is elindult Japánba.


