BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ébresztő a német gazdaságnak

Harmadik hónapja romlik a hangulat a német üzleti körökben, különösen, ami a közeljövőt illeti – derül ki az Ifo gazdaságkutató intézet tegnap közzétett jelentéséből. Az általános hangulatindex februárban 105,7 pont lett, ez már érezhetően alacsonyabb a januári 107,3-nél, és 2014 decembere óta a legmélyebb szint. Pedig a mintegy hétezer megkérdezett bevonásával készített felmérés szerint a jelenlegi helyzetet még jobbnak is tartják az érintettek, mint egy hónappal korábban (ennek a részindexe 0,4 ponttal 112,9 pontra emelkedett). A következő hat hónapra szóló várakozások részindexe azonban nagyot esett (102,3 pontról 98,8-re), ami egyértelműen azt tükrözi, hogy a német gazdasági szereplők elég pesszimistán ítélik meg, mit várhatnak a következőkben a globális környezet alakulásától.

A külgazdasági feltételek hatásának fontosságát mutatja, hogy a szövetségi statisztikai hivatal által ugyancsak tegnap közzétett részletes GDP-adatok szerint a német export 0,6 százalékkal esett vissza 2015 negyedik negyedévében az előzőhöz képest – a kivitel negyedéves csökkenésére utoljára 2012-ben volt példa. Jó hír, hogy az állóeszköz-beruházások 1,5 százalékkal, a kormányzati kiadások 1 százalékkal bővültek, a lakossági fogyasztás 0,3 százalékos növekedése viszont már aggasztóbb, hiszen épp a fele a harmadik negyedévinek. Összességében a fogyasztás 0,3 százalékkal járult hozzá a gazdaság növekedéséhez, míg a külkereskedelem 0,5 százalékkal visszahúzta. Az előzetesen becsült GDP-mutatók nem változtak, eszerint a negyedik negyedév 0,3 százalékos bővülést hozott, 2015 egészében pedig 1,7 százalékkal gyarapodott a német gazdaság a 2014-es 1,6 százalék után.

A piacot azonban kevésbé érdekelte a tavalyi növekedés, mint az idei kilátások: az Ifo-index megjelenése után az euró meredeken lefelé vette az irányt, egy időre 1,10 alá is került a dollárral szemben, csaknem három hét óta először. Az üzleti hangulat indexe ébresztőt kell hogy jelentsen az egész német gazdaság számára – fogalmazott a CNBC szerint az ING-Diba elemzője –, hogy a nyugodt és gondtalan élet a „boldogság szigetén” lassan a végéhez közeledik. A belföldi tevékenységben mostantól el kell kerülni minden negatív meglepetést – tette hozzá Carsten Brseski –, az állami szektorra, a fogyasztásra és az építőipari tevékenységre támaszkodó növekedés megvédheti a német gazdaságot a külső viharoktól, ám ez nem lehet stratégia középtávon a fenntartható növekedésre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.