BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hagyományos eszközökkel is lazíthatnak

Eltávolodott kilenchavi csúcsától a forint, miután Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke újabb kamatcsökkentési ciklus lehetőségéről beszélt, és megemlítette, hogy már márciusban szinte biztosan nem konvencionális monetáris lazításról döntenek. Az euró a tegnap reggeli 308-as szintről 311-ig esett az euróval szemben, a gyengülés pedig éppen egybeesik az MNB céljával.

A jegybank monetáris tanácsában kedden döntöttek az 1,35 százalékos alapkamat tartásáról, majd közleményükben azt írták, hogy a márciusi elemzésük tükrében tovább lazíthatják a monetáris kondíciókat, amire a piac nem is reagált érdemben. Nagy Márton egy nappal későbbi szavai azonban sokkal egyértelműbben utaltak a közelgő enyhítésre, mint az MNB korábbi kommunikációja, ezért az elemzők is átértékelhetik eddigi elképzeléseiket a kamatpályáról.

A befektetők egyebek közt azért reagáltak hevesen, mert a jegybank az elmúlt hónapokban végig elzárkózott az alapkamat csökkentésétől, és Matolcsy György MNB-elnök is a „tartós tartás” híve volt. A jegybank alelnöke ugyanakkor most azt mondta, a márciusi kamatcsökkentést korainak gondolná, de nem tartja kizártnak a kamatfolyosó aljának negatívba csúszását. Hozzátette, hogy „nem vagyunk túl közel ehhez”, a piac azonban arra fókuszált, hogy felmerült a negatív kamat kérdése, ami felerősíthette a forintesést. A hazai deviza árfolyamával kapcsolatban Nagy Márton szerint kérdés, hogy mennyire stabilizálódik erősebb szinteken. Ha ez megtörténik, az fékezi az inflációt, tehát erőteljesebb monetáris lazításra lehet szükség – mutatott rá.

A befektetők eddig nem kalkuláltak azzal, hogy a magyar reálkamat negatívba csúszik a következő hónapokban, miután az infláció még hosszú hónapokig elmaradhat az 1,35 százalékos irányadó kamattól. Ha viszont újrakezdődne a csökkentési ciklus, az az elolvadó reálkamaton keresztül ronthatná a forinteszközök vonzerejét.

Nagy Márton kitért arra is, hogy egyeztetnek a bankokkal, hogyan lehetne a budapesti bankközi forint hitelkamatláb- (Bubor) piacot működőképessé tenni. A Bubor azért fontos, mert referenciakamatként ehhez árazzák a hiteleket és a kamatokat Magyarországon – emelte ki. Az egyeztetések a technikai fázisban vannak, valószínűleg május elején indulhat el egy „újjászületett” Bubor-piac – mondta. Szerinte fontos információ lesz a monetáris kondíciók enyhítése során, hogy merre mozdul el a Bubor-kamat az alapkamathoz képest.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.