Lelassult a külföldi működő tőke beáramlása (FDI) az országba tavaly, miután a bankoknak már nem kellettek nagy feltőkésítések, ráadásul a nagyberuházások kifutottak, újak pedig alig vannak – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza. „Az előzetes számok alapján úgy tűnik, hogy kevesebb tőke érkezett az országba, mint 2014-ben” – hangsúlyozta. Az MNB adatai alapján akkor 5 milliárd euró felett volt az éves beáramlás.
Az év első három negyedévében 209 millió FDI jött be az országba a jegybank adatai szerint, ami 2014 azonos időszakával összevetve nagy visszaesés: akkor még 2 milliárd euró felett volt a beáramlás. Ráadásul tavalyelőtt az év vége is jól alakult, miután 3 milliárd eurós tőkebeáramlást láthattunk a negyedik negyedévben, 2015-ben viszont az előzetes számok szerint ez alig haladja meg a 600 milliót – mutatott rá Németh Dávid. (Az adatok nem véglegesek, ezért még nagyon bizonytalanok.)
A tavalyi év első kilenc hónapjában közel 1,2 milliárd eurónyi pénz ment ki az országból, vagyis a nettó tőkeáramlás vaskosan negatív. Németh Dávid rámutatott, hogy a részvényeknél és egyéb részesedéseknél látható nagyobb volumenű kiáramlás, és csökkentek az újrabefektetett jövedelmek is. „Lehetséges, hogy az utolsó negyedévben hazavitték a profitot a vállalatok” – vélekedett.
A működő tőke beáramlásának lelassulása mögött az is állhat a szakértő szerint, hogy már nincs szükségük a bankoknak feltőkésítésre, miközben a válság előtti nagyberuházások kifulladóban vannak. (A banki feltőkésítésekre az anyavállalatok részéről a nagy veszteségek miatt volt szükség az elmúlt években, amit egyebek között a végtörlesztés és a banki terhek növekedése okozott, s ez megdobta a tőkebeáramlást.)
„A világban mindenhol óvatosabbak a befektetők, s emiatt kevesebb pénz jön Magyarországra is” – hangsúlyozta a szakértő, de rámutatott arra is, hogy belföldi tényezők is útjában állnak a befektetéseknek. „Nem hallok óriási beruházásokról mostanában” – tette hozzá. Igaz, a Thyssenkrupp épp a napokban jelentett be 100 millió eurós beruházást – a cég autóalkatrészt fog gyártani –, ám az ilyen hírek nem túl gyakoriak. Németh Dávid szerint a munkaerő hiánya is korlátozza a beruházásokat.
Az állami szerepvállalás elmúlt években látott növekedése pedig újabb akadályokat gördít a tőkebeáramlás elé. Németh Dávid szerint az állami vásárlások nem tesznek jót a külföldi befektetéseknek, idén azonban átmenetileg láthatunk egy kisebb fordulatot, ha az állam eladja az MKB Bankot. „Az idei évben talán kicsit kedvezőbb lehet a helyzet, mint tavaly volt, de nem számítok száguldó FDI-ra” – mondta az elemző, aki szerint ehhez új nagyberuházásokra lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.