Japántól az eurózónán át az Egyesült Államokig borús képet fest a gazdaságok állapotáról a Markit februári előzetes becslése a beszerzésimenedzser-indexek (BMI) alakulásáról. A külső kereslet lanyhulása okoz nehézségeket világszerte, ez pedig arra utal, hogy tovább lassul egyes régiók és általában a világgazdaság növekedése.
Japánban a feldolgozóipari index 50,2-es értéke még éppen fellendülésre utal, de az export három éve nem tapasztalt ütemben mérséklődik, s ennek nyomán a foglalkoztatási helyzet sem javul. Az eurózónában 52,7-re esett a feldolgozóipari index februárban, s tavaly január óta ez a legalacsonyabb érték. Még aggasztóbb, hogy a piaci versenyben a cégek egymást túllicitálva csökkentik az árakat, így a valutaövezet erőteljes deflációs nyomás alatt marad. Mint a Markit vezető közgazdásza, Chris Williamson kifejtette: az első negyedévben a GDP bővülésének üteme aligha éri el a 0,3 százalékot. Németországban a szolgáltató ágazatok ugyan jól teljesítenek, de a feldolgozóipar indexe 50,2-re süllyedt, a legmélyebbre 2014 novembere óta. Az indexek gyengülése miatt az Európai Központi Banknak újabb élénkítő lépéseket kell tennie – jegyezte meg Williamson.
Az amerikai index hároméves mélypontra, 51-re esett vissza, a cégek minden tekintetben romlást észlelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.