Egy esetleges, nem várt veszteség fedezésére jelentős puffert nyújthat – jelölte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB), mire fordítaná a 150 milliárd forintosra duzzadt eredménytartalékát. Már ha a Matolcsy György elnökből és három alelnökéből álló igazgatósága (it) rábólint arra, hogy az MNB tavalyi, 95 milliárdos nyereségét félretegye. Azt, hogy mi lehet az az esemény, amelynek az elhárításához e soha nem látott mértékű, a GDP közel fél százalékát kitevő MNB-eredménytartalék szükséges, a jegybank tegnapi közleménye nem részletezte. Levezette viszont, miből jöhetett össze a rekorderedmény.
A jegybank mintegy 60 milliárd forintot spórolt azon, hogy 2015-ben 2,1 százalékról 1,35-ra vágta az alapkamatot. Emiatt tavalyi kamatkiadása 100 milliárd volt, szemben a 2014-es 160 milliárddal, valamint a 2013-as 250 milliárddal, amikor az év 5,75 százalékos irányadó rátával kezdődött és 3 százalékossal fejeződött be. Ha pedig maradt volna a 2012 augusztusában megkezdett csökkentési ciklust megelőző 7 százalékos alapkamat, akkor az a jegybanknak 2013–2015 között mintegy 800 milliárd forinttal (a 2015-ös GDP 2,4 százalékával) nagyobb kamatkiadást – vagyis éves szinten a GDP 1 százalékával rosszabb eredményt – jelentett volna.
Faragott a kamatkiadásokon a 2014 áprilisában elindított önfinanszírozási program is. Az ugyanis növelte az állampapírok belföldi keresletét, ami lehetővé tette, hogy az államháztartás a lejáró devizaadósságát újonnan kibocsátott állampapírokból is finanszírozza. A devizaadósság törlesztéséhez szükséges devizát pedig az állam az MNB-től vette meg, ami a jegybank kamatkiadásait csökkentette.
Egyúttal a devizaeladásokon árfolyamnyeresége is képződött az MNB-nek azáltal, hogy a devizát magasabb árfolyamon adta el, mint amelyen korábban vásárolta. Márpedig a 2015 végén 30,1 milliárd eurós devizatartalék közel 4,3 milliárd euróval volt alacsonyabb a 2014. véginél. Azt nem tudni, hogy ezen mennyit keresett az MNB, mivel a devizatartalékra vonatkozó tavalyi átlagos bekerülési árfolyamot csak éves jelentésében teszi közzé – közölte a jegybank a Világgazdaság érdeklődésére.
Mindenesetre 2015 első fél évében az átlagos bekerülési árfolyam 295,6 forint volt, szemben a 315,04 forintos piaci árfolyammal. Azóta a bekerülési árfolyam kismértékben emelkedhetett az EU-transzferek konverziójához kapcsolódóan – közölte az MNB. Amiből az következik, hogy éves szinten nagyjából megmaradhatott az eurónként 20 forintos különbség, azaz a devizatartalék tavalyi csökkenésén az MNB-nek mintegy 86 milliárd forintos nyeresége keletkezhetett.
Az összes tavalyi árfolyamnyereség ennél mintegy 100 milliárddal nagyobb lehetett – legalábbis ez silabizálható ki a jegybank tavalyi eredményét magyarázó grafikonokból. Az MNB jelenlegi információi szerint azonban – mint lapunkkal közölte – az árfolyamnyereség az így kijövő 180-190 milliárd forinttól várhatóan elmarad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.