BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: Romló gazdasági várakozások

Lemaradást észlel, és romló kilátásokat érzékel a GKI Gazdaságkutató. Vértes András, a cég elnöke szerint a piacgazdaságot kiiktató modell miatt a tőke és a képzett munkaerő is elhagyja az országot.

A 2014-es 3,7 és a tavalyi 2,9 százalék után idén 0,6 százalékponttal érzékelhetően tovább lassul a növekedés üteme, részben azzal összefüggésben, hogy kevesebb uniós forrás érkezik. Ám jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat az bővülés, az európai pénzek beáramlásának élénkülése miatt. A GKI Gazdaságkutató szerdán tette közzé tavaszi előrejelzését, s mint Vértes András elnök kifejtette, a meglepetésdezinfláció nyomán emelkednek a reálbérek, s ez kedvezően hathat a folyamatokra. A fogyasztás legalább három, a reálbérek öt százalékkal emelkedhetnek, míg az infláció mindössze legfeljebb 0,8 százalékra kúszhat föl, s jóval elmarad a korábbi előrejelzésektől. A béremelkedés azonban igen egyenetlen. Míg a versenyszférában egy évtized alatt 45 százalékkal kapaszkodtak feljebb a reálkeresetek, addig a közszférában tíz, ezen belül a humánegészségügy, a szociális ellátás területén 35 százalékkal csappantak meg.

A beruházások viszont a tíz évvel ezelőtti reálértéken vannak, és idén öt százalékkal csökkenhetnek. S minthogy tavaly a feldolgozóipar termelői árindexe több mint három százalékkal csökkent, a magyar vállalkozások zöme egyáltalán nem készül hitelt felvenni. Ezt a magatartást erősíti a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika is. A GKI kutatói szerint érthetetlen, hogy a magyar kormány nem igyekszik bekapcsolódni a termelő beruházásokat ösztönző európai Juncker-tervbe. A beruházási ráta 2016-ban húsz százalék alá, egy felzárkozó országban nagyon alacsony szintre eshet.

A magyar gazdaság növekedése tavaly meghaladta ugyan az Európai Unió 1,8 százalékos átlagát, de elmaradt a szlovák, a lengyel, a román és a cseh ütemtől. Ráadásul a januári ipari, építőipari, kiskereskedelmi és exportadatok jelzik az iram további lassulását.

A magyar gazdaság függését az uniós forrásoktól jól mutatja, hogy a bankszektor kényszerű feltőkésítésén kívül az elmúlt hét évben a tőkeállomány nem változott, s a GKI véleménye szerint ez a hazai befektetési környezet egyértelmű bírálatának tekinthető. A múlt évben a nettó közvetlen tőkebefektetések mérlege 0,7 milliárd euró kiáramlást mutatott, s idén sem várható érdemi fordulat. A régiós versenytársak az uniós forrásokkal nem helyettesítették, hanem kiegészítették a külföldi működő tőkét, amivel versenyelőnyhöz jutottak.

A munkanélküliség a hivatalos statisztikák szerint 6,5 százalékra süllyedhet idén, ám ha a közmunkát és a szakképzett munkaerő elvándorlását ténylegesen figyelembe vennénk, akkor a ráta 9 százalék közelében alakulna. A válság kirobbanása, 2008 óta a közszférában a foglalkoztatás húsz százalékkal bővült, de a versenyszektorban még nem éri el a nyolc évvel ezelőtti szintet.

Az államháztartás erre az évre tervezett, a GDP arányában kétszázalékos hiányának teljesítése bizonytalan a GKI szerint, mert az oktatásban és az egészségügyben súlyos feszültségek halmozódtak fel, amelyeket mindenképpen kezelni kell.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.