Magát büntetné Szaúd-Arábia
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Hétszázötvenmilliárd dollár értékű amerikai kincstárjegy, illetve egyéb eszköz eladásával fenyegette meg Szaúd-Arábia az Egyesült Államokat, ha a kongresszus elfogadja azt a törvényt, amelynek alapján amerikai bíróságokon a királyságot is felelősségre vonhatják a 2001. szeptember 11-i terrortámadás miatt. A The New York Times értesülése szerint Adel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter egy hónapja Washingtonban figyelmeztette erre tárgyalópartnereit. Rijád az értékpapírok eladásával azt akarná elkerülni, hogy esetleg befagyasszák azokat, miután egy kongresszusi jóváhagyásra váró jogszabály szerint az egyesült államokbeli terrortámadások áldozatai vagy azok rokonai a terrorcselekmények külföldi támogatói ellen is pert indíthatnának.
Rijád mindig tagadta, hogy köze lett volna a lassan másfél évtizedes terrortámadáshoz – amelynek során csak a New York-i World Trade Centerben több ezren haltak meg –, de a New York Times szerint vannak bizonyítékok arra, hogy az USA-ban élő szaúdiak érintettek voltak (a 2002-es kongresszusi vizsgálat e megállapításai nem nyilvánosak). A szaúdiak üzenete valószínűleg „üres fenyegetőzés” – mondta a lapnak Edwin Truman, a Peterson Institute for International Economics munkatársa –, több százmilliárd dollárnyi amerikai értékpapír eladása nemcsak technikailag lenne nehéz, hanem nagy valószínűséggel globális pénzpiaci zűrzavart okozna, amiért a szaúdiakat tennék felelőssé. A lépés ráadásul destabilizálná az amerikai dollárt, márpedig a szaúdi riál ahhoz van rögzítve – emlékeztetett Peterson, hozzátéve: csak úgy tudnak minket megbüntetni, ha magukat büntetik.


