Történelminek is nevezhető találkozót szervezett a jövő vezetőit felkészítő New York-i International House, amikor összehozta a Federal Reserve (Fed) jelenlegi elnökét és három elődjét egy vitára, nemigen volt még példa az aktuális és a még életben levő volt Fed-elnökök ilyen találkozójára. A közönség inkább baráti beszélgetésnek lehetett részese múlt péntekre virradóra, ahogy Janet Yellen mai elnök, közvetlen elődje, Ben Bernanke professzor, a kilencvenéves Alan Greenspan és a nyolcvankilenc éves Paul Volcker a monetáris politika nehézségeit és szépségeit boncolgatta, ráadásul sok humorral. A teremben folyó diskurzusba videokapcsolaton át folyt bele washingtoni irodájából Greenspan, aki 1987 és 2006 között irányította a Fed munkáját, többek között a dotcombuborék felfújódását és kipukkanását, az orosz pénzügyi válságot és az LTCM fedezeti alap borzalmas bukását követhette végig és kényszerült kezelni. Greenspannek azzal is szembesülnie kellett – mesélte –, hogy például a külső veszélyek várható beszivárgása miatt akkor is csökkent a kamat, ha a gazdaság éppen száguldott, és nem lett volna szüksége ilyen élénkítésre. Elődje, Paul Volcker, aki 1979-től állt a Fed élén, azzal szerzett nevet magának, hogy a drámaian magas inflációt törte le – majd a 2008-as válság során a bankszabályozás átalakításán dolgozó bizottságot vezette –, ma viszont a drámaian alacsony infláció a fő probléma.
A nézők nagy derültségére Greenspant emlékeztették rá, hogy egyszer egy szenátusi meghallgatáson a világos okfejtését megköszönő törvényhozónak azt válaszolta: ha „világosan beszéltem, hibát követtem el”. A vitavezető azt kérdezte, vajon szándékosan fogalmazott-e mindig rébuszokban, és ha igen, mi cél vezette. A korelnöki szerepet is betöltő Greenspan ezt most így oldotta fel: a monetáris politika nem más, mint előrejelzés, ám előrejelzési képességünk korlátozott. Mind a négyen elismerték ugyanakkor, hogy a jegybanki kommunikáció rendkívüli kihívást jelent, mert valójában minden az adatoktól függ.
Elutasították azokat a nézeteket, hogy a jegybank az alacsony kamattal buborékot fújna fel, Yellen pedig leszögezte, a decemberi kamatemelés jó döntés volt, nem pedig hiba, ahogy egyes bíráló közgazdászok gondolják.
A mai helyzetről Janet Yellen azt mondta: a munkaerő-piaci helyzet nagyot javult, már közelítik a teljes foglalkoztatás állapotát, de azért akad még kihasználatlan kapacitás. A 2 százalékos inflációs cél pedig az, ami, vagyis cél és nem plafon. Egyebekben Yellen megismételte: fokozatosan emelkedhetnek a kamatok, ahogy a gazdaság javul. A kapkodás megakaszthatná a fellendülést. Ha sokáig várnak a szigorítással, akkor túlfűthetik ugyan a gazdaságot, de kamatemeléssel ez kezelhető. A legutóbbi válságidőszakban a Fed élén álló Ben Bernanke ehhez annyit tett hozzá, hogy a monetáris politikának szüksége van a többi ág segítségére, például a fiskális politika élénkítőeszközeire. Bernankét arról is faggatták, mi lesz a Fed mérlegével, amely elnöksége alatt 900 milliárdról 4000 milliárd dollárra kúszott fel, és miként állhat helyre a rend, mire rámutatott volt helyettesére, Janet Yellenre: ez bizony már az ő dolga. De aztán elmagyarázta: a mennyiségi lazítás segített kikecmeregni a válságból, a jegybanki beavatkozás egyáltalán nem okozott vágtató inflációt, nem fűtötte túl a gazdaságot, nem vált valóra egyetlen katasztrofális jövendölés sem. Ha a megvásárolt értékpapírok lejárnak, akkor szépen kifutnak a mérlegből.
Egyetértettek abban is, hogy a Fednek figyelembe kell vennie a globális gazdaság állapotát, és számításba kell vennie, mit okoz a világban mondjuk egy kamatemeléssel. Janet Yellen – aki az utóbbi időben többször is hivatkozott már nyíltan arra, milyen fontos problémaként esik latba például Kína – ezt azért azzal egészítette ki, hogy ha az USA gazdasága jól működik, az általában a világgazdaságnak is sokat segít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.