BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizenkét éves mélyponton a munkanélküliség

Újabb történelmi rekordok dőltek meg a munkaerőpiacon, a GKI számításai szerint azonban több ponton is torzít a hivatalos statisztika.

Tovább csökkent a munkanélküliségi ráta: a mutató az első negyedéves 6 százalékról 5,8 százalékra mérséklődött a február–április időszakban, amire utoljára 2004 júniusában volt példa – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. Egy évvel ezelőtt még 7,5 százalékon állt a ráta, ami 1,7 százalékpontos javulást jelent egy év alatt. A foglalkoztatottak száma – a 15–74 éves korosztályban – 3,7 százalékos éves emelkedéssel 4 millió 294 ezer főre emelkedett a február és április között időszakban.

Pozitív trend, hogy a 153 ezer fős emelkedés túlnyomó része (111 ezer) az elsődleges munkaerőpiacon történt, vagyis a versenyszféra bővüléséből származott. Ugyanakkor a közfoglalkoztatottak száma 28 ezerrel, 215 ezer főre emelkedett, és rekordot döntött a külföldi telephelyen dolgozók 121 ezer fős létszáma, amely 13 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

„A friss adatok fényében a munkaerőpiac hosszú évek óta a legfeszesebbnek mondható, ami néhány ágazatban már effektív munkaerőhiányt jelent” – hangsúlyozta Oszlay András, a Takarékbank elemzője. A munkaerő iránti kereslet azonban más ágazatokban is növekszik a legutóbbi üzleti felmérések alapján, így nyár közepére (amikor a szezonális munkahelyek is megsokasodnak) a munkanélküliségi ráta 5,5 százalék alá csökkenhet, éves átlagban pedig akár több mint egy százalékponttal is mérséklődhet a tavalyi 6,8 százalékról. A foglalkoztatás bővülését magas béremelkedés kíséri (márciusban a reálbérek éves növekedési üteme meghaladta a 8 százalékot), ami a háztartások vásárlóerejét komolyan javítja. Így a Takarékbank továbbra is reális lehetőséget lát arra, hogy éves átlagban a magyar gazdaság 2 százalékot elérő, azt esetleg enyhén meg is haladó ütemben bővülhet 2016-ban.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint ugyanakkor több torzító hatás is érvényesül a hivatalos statisztikában, amelyek elfedik a valóságot. A foglalkoztatottak száma 2004-ről 2015-re 8 százalékkal nőtt, a GKI számításai szerint a valóság inkább az lehet, hogy a foglalkoztatás valahol a 2008-as szint környékén van, a versenyszférában inkább alatta; a munkanélküliség pedig még érdemben meghaladja azt.

A kutatóintézet többek között azzal érvel, hogy a külföldön dolgozó magyar állampolgárok két szempontból is javítják a hazai statisztikát. Ha korábban munkanélküliek voltak, akkor külföldre távozva csökkentik a hazai munkanélküliségi rátát, és legalább egy évig növelik a foglalkoztatási mutatót. Ha korábban foglalkoztatottak voltak, akkor a munkahelyük felszabadult a külföldre távozással, amely helyre újabb munkavállalót felvéve szintén csökkenhet a munkanélküliek száma. Ráadásul a teljes közfoglalkoztatotti létszámmal számol a KSH, miközben a közmunkásoknak csak a 10 százaléka tud piaci munkahelyen elhelyezkedni.

Tovább árnyalja a képet, hogy miközben a közszférában már a válság előtti szintet is meghaladja a foglalkoztatás, addig a versenyszférában még nem érte el azt. Ha a közfoglalkoztatásból csak azokat vesszük figyelembe, akik később piaci munkahelyen tudtak elhelyezkedni, úgy „csak” 4 százalékkal nőtt volna a foglalkoztatottak száma tíz év alatt – véli a GKI. Abban az esetben, ha a külföldön dolgozókat is kivesszük a statisztikából, úgy még szerényebb, 1 százalékos növekedés adódik, ami igazán nem tekinthető sikertörténetnek.

Ha a közfoglalkoztatottakat is munkanélkülieknek tekintjük, úgy a munkanélküliség 2004-hez képest közel duplájára nő, 483 ezer főre – írja tanulmányában a kutatócég. A KSH szerint a külföldön dolgozó magyarokat is levonva újabb 110 ezerrel (594 ezerre) nő a munkanélküliek száma. Ugyanakkor a Népességtudományi Kutatóintézet 2013-as vizsgálata szerint akkor 381 ezer 15–74 év közötti kivándorló élt külföldön (ebben az ’56-os magyarok is benne vannak). Ez alapján a GKI kutatói feltételezik, hogy 2015-ben a hivatalos adatoknál nagyobb számú munkavállaló dolgozik külföldön.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.