BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesen hisznek a szakmájuk piacképességében

A fiatalok 181 ezer forintos nettó kezdő fizetésről álmodnak – derül ki a Jófogás és a GKI közös kutatásából –, a valóságban azonban azt sem tudják, hogyan találják meg az első munkahelyüket. A felmérés szerint az úgynevezett Z-generáció (vagyis az 1995 után született fiatalok) egyáltalán nem látják optimistán a helyzetüket a munkapiacon. A 18–24 éves korosztályba körülbelül 850 ezer fiatal tartozik, közülük mintegy 220 ezren tanulnak valamelyik felsőoktatási intézményben.

A GKI kutatása szerint a végzettek mindössze 7 százaléka keres 300 ezer forint felett, és pontosan ugyanennyien kapnak 120 ezernél kevesebb pénzt. A legtöbben – összesen csaknem 60 százalék – 150 és 210 ezer forint között keresnek, de a fiatalok 14 százaléka 120 és 150 ezer forint közötti összeget kap egy hónapban.

A kutatásban részt vevő fiatalok a pályakezdéssel kapcsolatban eléggé pesszimistán nyilatkoztak. A 18–24 évesek közel fele úgy látja, hogy nehéz lesz elhelyezkednie az első állásában, véleményük szerint a végzettségüknek megfelelő munkát nem könnyű találni. Összességében a jelenleg még tanuló, a munkaerőpiacon még meg nem jelent fiatalok között 10-ből mindössze alig 4 jár olyan szakra vagy tanul olyan szakmát, amelynek a piacképességében hisz. Ez összhangban van azzal, hogy a fiatalok mindössze fele dolgozik olyan munkahelyen, munkakörben, amely a végzettségének megfelelő. A kutatás szerint mindez komoly kihívás mind a fiataloknak, mind a munkaadóknak, hiszen azt az üzenetet rejti magában, hogy a munkaerőpiacon való boldogulásban már kevés szerepe van a képzettségnek, végzettségnek, ami az oktatási rendszer és a munkaerőpiaci viszonyok komoly problémáit jelzi előre. A pályakezdő fiatalok szerint álláskeresés közben nehezíti a helyzetüket, hogy a cégek többéves tapasztalatot kérnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.