BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig csökken az idén az államadósság

Váratlanul látványos a magyar gazdaság lefékeződése – írja prognózisában a GKI Gazdaságkutató –, aminek az oka szerintük a hat éve működő „magyar modell” magánberuházásokat visszafogó hatása. A tavalyi 2,9 százaléknál érzékelhetően lassabb idei növekedés előre látható volt az EU-támogatások apadása miatt, ám az intézmény szerint emellett egyes ipari területeken értékesítési problémák is jelentkeztek. Bár a Brexit eddig nem gyakorolt nagy hatást az európai gazdasági várakozásokra, úgy vélik, valószínűtlen 2 százaléknál gyorsabb növekedési ütem.

A második negyedévi folyamatokról eddig rendelkezésre álló adatok – így az építőipar folyamatos, öt hónap átlagában 28 százalékos zuhanása – alátámasztani látszanak a kutatóintézet szerint a beruházások első negyedévihez hasonló, 8 százalék körüli idei visszaesését. Ugyanakkor a gyors keresetemelkedés hatására a kiskereskedelmi forgalom is dinamikusan bővül. A bruttó keresetek az idei első öt hónapban 6 százalékkal, a reálkeresetek 7,5 százalékkal (közfoglalkoztatottak nélkül több mint 8 százalékkal) emelkedtek, a kiskereskedelmi forgalom pedig 5 százalékkal nőtt. Az első fél évben az árszínvonal gyakorlatilag nem változott, így éves átlagban a cég szerint 0,5 százalék körüli áremelkedés valószínű. Mindez az első negyedévi 4 százalékos fogyasztásbővülés gyorsulását is elképzelhetővé teszi – véli a GKI.

Az ipari termelés ugyan áprilisban öthavi visszaesés után nőtt az előző hónaphoz viszonyítva, májusban azonban újabb csökkenés következett. Éves összevetésben az első öt hónapban 3 százalékos volt az ipari növekedés, az év egészében az intézet 3,5 százalékos dinamikát vár. A gyorsabb fejlődést főleg a felkészült munkaerő és a befektetett tőke hiánya akadályozza véleményük szerint. Idén a prognózis alapján az export volumenének dinamikája még érezhető gyorsulása esetén is aligha haladja meg az importét, a cserearányok javulása révén azonban a külkereskedelmi aktívum nőni fog.

A GKI leszögezi: az elmúlt hónapokban a gazdaságpolitikában csendes egyensúlyrontó változás kezdődött – megemlítik, hogy az államháztartási hiány jövőre a GDP 2,4 százaléka lesz a tervek szerint, holott a tavalyi konvergenciaprogramban még 1,7 százalék szerepelt. Ezenkívül felhozzák, hogy az idei büdzsét is módosította a kabinet, mintegy 500 milliárdos pluszkiadást jóváhagyva az év eleji kedvező adatok alapján, miközben őszre egy új élénkítő csomagot is kilátásba helyeztek. A GKI ez alapján az államadósság szimbolikus csökkentését várja csupán, úgy gondolják: a tavalyi 75,3 százalékról 75 százalékra mérséklődhet az GDP-arányos állomány (miközben a konvergenciaprogram 2016 végére 74,5 százalékot tartalmazott).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.