Tavaly június óta összesen 750 millió euró, mintegy 230 milliárd forintnyi támogatás érkezett a 2014–2020-as uniós ciklus pályázataihoz kapcsolódó, Brüsszelbe kiküldött számlák alapján – közölte kérdésünkre a Miniszterelnökség.
A támogatás több mint 70 százaléka decemberben érkezett Magyarországra. Az év végi pénzesőhöz képest szerényebb tételekben, de idén is egyenlített már ki Brüsszel számlákat: januárban 1,9, februárban pedig 1,3 millió euró érkezett. A kormánynak nem okozott meglepetést, hogy érdemben csak tavaly decemberben indult meg a hétéves finanszírozási ciklus összesen 34 milliárd eurós támogatási keretének kifizetése. A projektek többsége még nem tartott olyan szakaszban, hogy teljesítésalapú számlákat tudott volna hozni.
A brüsszeli kifizetésnél jóval több pénz jutott már el a projektgazdákhoz, a különbözetet a magyar költségvetés állja. Ezért is fontos, hogy minél több teljesítésalapú számlát hagyjon jóvá az uniós testület, mert mindaddig a magyar költségvetés kockázatára és terhére finanszírozza az állam az uniós beruházásokat. Novemberben emiatt tágította a kormány a kereteket: lehetővé tette, hogy 800 milliárd forinttal túllépjék a tavalyi büdzsé EU-s fejezetének keretét.
A Lázár János vezette kancellária azzal próbálja gyorsítani a folyamatot, hogy ígérete szerint március 31-ig kiírja az összes 2014–2020-as felhívást, a már elbírált beadványoknál pedig minél előbb kifizeti a győztes pályázókat. Ha feszített tempóban is, de a hónap végéig valóban megjelenhet a hét év alatt 34 milliárd eurót felölelő összes pályázat.
Erről az összegről állapodott meg ugyanis előzetesen az Európai Bizottság a magyar kormánnyal, ami a szükséges önerővel 12 ezermilliárd forintos fejlesztést jelent. Biztató lehet, hogy két operatív program kivételével az összes fejlesztési területen már a múlt év végéig elérhetővé vált a források legalább 82 százaléka. A decemberi részeredmények alapján a Budapest és környéki fejlesztésekről gondoskodó Versenyképes Közép-Magyarország (Vekop), illetve az Emberi erőforrás-fejlesztés (Efop) programja ragadt csak be, előbbi 78, utóbbi 68 százalékon állt, ezeken a területeken akadhat a legtöbb tennivaló a következő hetekben.
A kifizetések Lázár János elmondása szerint idén legalább 2200 milliárd forintot tesznek ki, de elérhetik a 2700-2800 milliárdot is. Tavaly 1987 milliárd forint jutott el a nyertes pályázókhoz. Ez két tételből állt: akadt még a 2007–2013-as ciklusból egy 248 milliárdos hátramaradt csomag, ehhez jött hozzá a 2014–2020-as fejlesztések keretében 1739 milliárd forintnyi kifizetés. A gyorsításban maguk az intézményrendszer dolgozói is érdekeltek: 12–24 hónapos bónuszt is kaphatnak, ha az év végére teljesülnek a kormány jóváhagyására váró tervszámok. Az is deklarált cél, hogy 2018 tavaszára befejeződjön a forráslekötés, azaz minden pályázaton hirdessenek nyertest a jelenlegi kormány mandátumának végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.