Hét bank közül választhatnak azok, akik adózatlanul szerzett vagyonukat tisztára szeretnék mosni. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az OTP-t, az MKB-t, az Erstét, a Raiffeisent, az FHB-t, az UniCreditet és a Gránit Bankot jelölte ki arra, hogy közreműködjenek az úgynevezett „utólagos adófizetésben és a részesedés kedvezményes megszerzésében”. Az új jogszabály alapján a 2016. június 30-ig megszerzett jövedelmeket 10 százalék személyi jövedelemadó, valamint önellenőrzési pótlék fejében legalizálhatják a magánszemélyek. Ennek az a feltétele, hogy a pénzt haza kell hozni, és magyarországi bankszámlán kell elhelyezni ez év június 30-ig.
Az érintett bankok többsége nem verte nagydobra, hogy van ilyen szolgáltatása. Egyedül az Erste adott ki közleményt ebben a témában, sok hitelintézet viszont a honlapján is elrejti ezt az információt. Több nagybank – köztük a CIB és a K&H – kijelentette: nem is vesz részt ebben a programban. Természetesen nemcsak a lehetőséget, de az ügyfeleket is kiemelt diszkrécióval kezelik a hitelintézetek. Az OTP például külön helyiségben fogadja a pénzt tisztára mosni kívánó klienseket, a Raiffeisennél pedig külön telefonszámot tartanak fenn nekik.
Hogy mennyi pénzt hoz haza külföldről vagy tisztít meg az intézkedés, még nem lehet tudni. Kállay András, az Erste Bank Hungary Private Banking területének igazgatója arra számít, hogy a ma még külföldi számlákon lévő vagyonok látható része, akár több tízmilliárd forint is hazavándorolhat. Ez persze csupán néhány milliárd forinthoz juttatja hozzá a költségvetést. Az FHB-nál már az új jogszabály kihirdetése óta rendszeresen érdeklődnek, elsősorban az utólagos adófizetés konstrukciójával kapcsolatban. „A személyes érdeklődés egyelőre nem mondható tömegesnek, inkább az olyan ügyvédi irodák gyakoribbak, amelyek klienseiket szeretnék tájékoztatni” – közölte lapunkkal az FHB, ahol arra számítanak, hogy ügyletenként 50-100 millió forintot legalizálhatnak az új programban.
A részesedéskedvezmény megszerzéséről szóló programról viszont csak elvétve informálódnak az ügyfelek. Utóbbi lényege, hogy a magánszemélyek szankciók nélkül vehetik a saját nevükre azokat az üzletrészeket, részvényeket, amelyeket eddig külföldi személyek (például offshore cégeik) tartottak tulajdonukban. Az átruházásról szóló szerződés június 30-ig köthető meg, ez a határideje a NAV-hoz való bejelentésnek is. Az így szerzett részesedéseket nem terheli adó- vagy illetékkötelezettség.
A mostanit megelőző adóamnesztiában, a Stabilitás megtakarítási számla (SMSZ) programban egyébként 2141-en vettek részt. Ők három év alatt 155,6 milliárd forintot mostak tisztára. Hogy ez mennyi adóbevételt hoz az országnak, még nem tudni, hiszen azok az összegek, amelyeket az SMSZ-eken öt éven át bent hagynak, akár teljes adómentességet is élvezhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.