Magyar gazdaság

Varga Mihály: marad a 4 százalék feletti növekedés

A következő egy-másfél évben is 4 százalék körüli gazdasági növekedés várható, erre jó alapot ad az idei első negyedéves gazdasági bővülés – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (angol rövidítéssel AmCham) üzleti fórumán, pénteken, Budapesten.

Varga Mihály elmondta: a következő egy-másfél évben a mostanihoz képest nagyjából változatlan gazdasági bővülés várható, a magyar gazdaság az idei teljesítményét tudja jövőre is hozni, azaz 4 százalék körüli növekedésre lehet számítani. Hozzátette: lehetne a kabinet optimistább is, mert az idei első három hónapban 4,4 százalék növekedést ért el a magyar gazdaság.

A jövő héten benyújtja a kormány a 2019. évi költségvetést a parlament számára – mondta a pénzügyminiszter, hozzátéve, a Költségvetési Tanács csütörtökön publikálta a véleményét, a benyújtás ellen nem volt kifogása a testületnek.

A 4 százalék körüli növekedési szint fenntartásához minőségi fordulatra van szükség a gazdaságban, ennek érdekében jövőre 4000 milliárd forint beruházást kívánnak elérni, részben hazai, részben uniós forrásból.

A kormánynak nincs árfolyamcélja, ezért nem aggódik a forint utóbbi időszakban látott gyengülése miatt, a forint stabilizálódni fog – mondta Varga Mihály.

Varga Mihály pénzügyminiszter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán Budapesten a Marriott szállodában
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A pénzügyminiszter szerint bíztató, hogy a 2016 őszén a munkaadókkal és a munkavállalókkal kötött megállapodás hatására az elmúlt időszakban jelentősen emelkedtek a bérek, miközben a munkaadók közterhei csökkentek, ennek is betudható, hogy 15 ezerrel csökkent a külföldön munkát vállalók száma.

Varga szólt arról is, hogy a magyarországi cégek exportja továbbra is nagyban segíti a gazdasági növekedést, az elmúlt évben a magyar kivitel értékben elérte a 100 milliárd eurót. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a kormány nem aggódik a forint utóbbi időszakban látott gyengülése miatt, az exportálók nem sírnak.

A miniszter a következő évek kormányzati céljai közé sorolta, hogy

tovább kell folytatni az államadósság GDP-hez mért szintjének csökkentését, a szociális hozzájárulási mértékét mérsékelni kell, tovább kell emelni a foglalkoztatást, a cél az, hogy 2022-re a vállalkozók, a munkaadók által fizetett közterhek szintje a V4 államok átlagos szintjére csökkenjen.

A kormány úgy ítéli meg, hogy a működőtőke beáramlása erősödhet a jövőben, elsősorban a járműipar, a gyógyszeripar és az élelmiszeripar területén – mondta Varga Mihály.

Tartható az és a hiány csökkentése

Vannak tartalékok a 2019-es büdzsé előirányzatában a Költségvetési Tanács értékelése szerint.

 

GDP AmCham Varga Mihály
Kapcsolódó cikkek