A hazai cégek az uniós átlaghoz képest le vannak maradva a digitalizáció terén, ez egyre égetőbb probléma, és gyors változtatást kíván – egyebek mellett erről is lesz szó a Világgazdaság holnapi Magyar vállalatok, családi vállalatok című konferenciáján. A témával kapcsolatban Koltai Zoltán, az Ipar 4.0 mintagyárak kiemelt projekt menedzsere elmondta: a fejlesztéseikhez most központi segítséget is kapnak a vállalkozások – az Ipar 4.0 mintagyár program ugyanis a konvergenciarégiókban működő, termelő hazai kkv-k felzárkóztatásáról, versenyképességük javításáról szól. A program keretében a feldolgozóiparban működő cégek megismerhetik a mintagyáraknál működő legújabb módszereket, technológiákat, és arról is információhoz juthatnak, hogyan alkalmazhatják mindezt saját cégükben. A társasághoz rendelt tanácsadó is segíti a vállalkozás fejlődését, a tanácsok mellett komplett beruházási és projekttervhez is hozzájuthatnak ingyenesen. Október 15. és 26. között nyolc megyeszékhelyen workshopon is megismerkedhetnek az érdeklődők az ipar 4.0-s programmal és technológiával.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a hazai cégek egyik legnagyobb kihívására, a cégutódlásra is megoldás lehet a digitalizáció. Egy korszerű technológiával és struktúrával működő vállalkozás ugyanis sokkal nagyobb piaci potenciállal rendelkezik, ami jó alapot nyújthat az új tervek megvalósításához, a cégérték növeléséhez, és hosszú távon szavatolja a vállalat versenyképességét. A digitalizációs megoldásokkal nő a folyamatok értékteremtő képessége, hatékonyabb lesz a nyersanyagok felhasználása, mérséklődik a veszteség. Az eszközök az összehangolt működés mellett képesek önállóan kommunikálni, ez a termelés hatékonyságát növeli.
A globális ipari fejlődés új iránya teljesen átalakítja a termelési és működési struktúrákat és az üzleti modelleket is – az egész termelési kultúra változik. A nagyvállalatok zöme már rendelkezik ipar 4.0-s megoldásokkal, ám a zömében kis- és középvállalkozásokból álló beszállítói kör még tetemes lemaradásban van. Koltai Zoltán szerint új szemléletű vállalatirányításra van szükség, ami már önmagában versenyképesség-növekedést eredményezhet. A szakember szerint az ipar 4.0-s eszközök alkalmazása legalább 20-40 százalékos termelékenységjavulást hozhat az adatok elemzésén alapuló optimalizálási folyamatok eredményeként. Ezek összessége indokolja azt, hogy a hazai kkv-k is minél hamarabb éljenek a digitalizáció adta lehetőségekkel.
Az alacsony költségvetéssel rendelkező vállalkozásoknak is érdemes élni a program nyújtotta lehetőséggel, hiszen minimális beruházással is nagy eredményeket lehet elérni. Bármilyen fejlettségi szinten álló cégnek mutathat a program olyan megoldásokat, amelyek további hatékonyságot, költségcsökkenést okozhatnak. Ezek megvitatására szakmailag felkészült tanácsadókkal személyes beszélgetésen is van lehetőség. A résztvevőnként 1-3 millió forintot érő program teljes mértékben térítésmentes.
A cégek
a programban
1-3
millió forint értékű tudástranszfert kapnak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.