Átlagosan 22 ezer fővel, vagyis 0,5 százalékponttal csökkent a 2018. június–augusztusi időszakban a munkanélküliek átlagos száma az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A legfrissebb adatok szerint 173 ezer állás nélküli embert tartanak nyilván, a munkanélküliségi ráta 3,7 százalék. Kevésbé jó hír, hogy a munkanélküliség átlagos időtartama 15,9 hónap volt, a munkanélküliek 41 százaléka pedig legalább egy éve keresett állást, tehát tartósan munkanélkülinek számított. Ugyancsak tegnap tette közzé a KSH, hogy az idei nyári időszakban a foglalkoztatottak átlagos száma elérte a 4 millió 484 ezret, ami 39 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 69,4 százalékra emelkedett. Mind a férfiak, mind pedig a nők esetében javulás figyelhető meg, viszont az előbbiek körében magasabb foglalkoztatási szintet mértek.
„A foglalkoztatás bővülése főként a magyar gazdaság növekedésének köszönhető, az újabb beruházások és fejlesztések munkahelyeket teremtenek” – értékelte a friss munkaerőpiaci számokat Varga Mihály. A pénzügyminiszter rámutatott, hogy nem csupán a munkanélküliek tábora apad, hanem a közfoglalkoztatásban lévőké is folyamatos. „A fizetések növekedése egyre több honfitársat hív vissza a magyar gazdaságba” – mondta. A KSH azt állapította meg, hogy mintegy 9 ezerrel csökkent a külföldön munkát vállaló magyarok száma.
A kormány hamarosan újabb intézkedéseket javasol a közfoglalkoztatás rendszeréből való átlépésre, és felgyorsítaná a képzési programokat is. Éves alapon 2018 nyarán javultak ugyan a munkanélküliségi mutatók, a május–júliusi időszakhoz képest azonban minimális romlás figyelhető meg: az utóbbi időszakkal összevetve 7 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma, ami 0,1 százalékpontos emelkedést jelent a munkanélküliségi rátában. A szakértők ezt azzal magyarázták, hogy a közfoglalkoztatottak köréből kilépő munkavállalók közül nem mindenki talált állást az elsődleges munkaerőpiacon.
Az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője, Nyeste Orsolya nem várja a munkanélküliségi ráta további csökkenését az év hátralévő részében. Jelezte, hogy a feszített munkapiac és az emelkedő bérek erős fogyasztásnövekedést sugallnak, ez pedig a növekedés egyik meghatározó hajtóereje maradhat. Becslése szerint 2018-ban 4,3 százalékkal nőhet a magyar GDP. Horváth András, a Takarékbank elemzője egyebek mellett arról beszélt, hogy további 250-300 ezer friss munkavállaló megjelenésével teljesülne a teljes foglalkoztatottság célja. Szerinte a magyar gazdaság félmilliós munkaerő-tartalékkal rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.