A visegrádi országokon belül Magyarországon a legalacsonyabb az exportban lévő hozzáadott érték, ugyanis a 90-es években megszűnt a magas hozzáadott értéket előállító, közepes méretű vállalkozások döntő része – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára az Amerikai Kereskedelmi Kamara és a Nemzeti Befektetési Ügynökség konferenciáján. Ez két programmal orvosolható: az egyikkel elérhető, hogy a nagyvállalatok beszállítói magyarországi kkv-k legyenek, a másikkal pedig hogy az értékláncok minél nagyobb része jöjjön Magyarországra. György László hangsúlyozta: az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma segít a magyar cégeknek nemzetközi szereplővé érni és a hazai kezdeményezésű startupokat itthon tartani.
Nincs kizárva, hogy radikálisan átalakul a szak- és felnőttképzési rendszer, ezzel csökkenthető lesz a munkaerőhiány – mondta Pölöskei Gáborné, az ITM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára. Az új rendszert a kereslet vezérelné, vagyis a cégek igényei alapján épülne fel. Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára ezt azzal egészítette ki, hogy míg az állam most a GDP 1,4 százalékát költi innovációra, addig az arány 2020-ra elérheti a 3 százalékot. Szigeti Ádám, az ITM innovációért felelős helyettes államtitkára szerint ez azért lényeges, mert a versenyképes országokban GDP-arányosan jellemzően 3 százalék körüli az állami innovációs ráfordítások aránya. A magas hozzáadott értéket csak jól képzett munkaerő tudja előállítani, ezért elengedhetetlen az oktatás fejlesztése. Szigeti Ádám a munkaerőpiac jövőbeni helyzetével kapcsolatban hozzáfűzte: a következő 12 évben várhatóan megfeleződik az egyetemisták száma, a kevesebb munkaerő problémáját pedig a magasabb képzési színvonal és a robotizáció oldhatja meg.
Két ellentétes folyamat figyelhető meg Magyarországon: a népességcsökkenés és a digitalizáció – fejtette ki Rákossy Balázs. A következő 20-30 évben a hazai munkahelyek fele megszűnik, így olyan tömegek szabadulnak fel, amelyeket le kell majd kötni. Az államtitkár szerint célszerűbb lenne az iskolákban jól megtanítani a gyerekeket angolul, mint két-három nyelvet részlegesen megtanítani nekik. Pölöskey Gáborné szerint sokkal többen lennének a munkaerőpiacon, ha fejlesztenék a bölcsődei és óvodai ellátást. A helyettes államtitkár két, akár hamarosan napvilágra kerülő programról is beszélt: radikálisan csökkenne az OKJ-s képzések száma – a mostani 750 körüliről 150 körülire –, és hamarosan beindulna a betanított digitális munkások képzése. György László szerint a munkaerőhiány rövid távon elsősorban béremeléssel kezelhető. A közfoglalkoztatottak, a nők, a nyugdíjasok és a külföldről hazatérők összesen félmilliós munkaerő-tartalékot képezhetnek. A gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkár bejelentette: már dolgoznak azon a programon, amellyel a lemaradott térségekből a hiánnyal küzdő területekre csatornáznák át a munkaerőt.
A négy százalék feletti növekedés jelentené a sikert
A konferencián a négy kormányzati vezetőtől azt kérdezték, hogy milyen cél elérésével lennének elégedettek a következő négy évben. Pölöskei Gáborné a képzettség nélküli iskolaelhagyók nullára csökkenését értékelné sikernek, míg Rákossy Balázs a stabil makrogazdasági környezetet és a 4 százalék feletti éves növekedést említette. Szigeti Ádám szerint a kutatók létszámának 65 ezer főre növelése jelezné számára azt, hogy a munkája eredményes. György László a bérek és a hozzáadott érték emelkedését jelölte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.