Magyar gazdaság

Erős lehet az uniós ciklus hajrája a cégeknél

Csaknem 80 milliárd forint értékben jelennek meg új gazdaságfejlesztési uniós pályázatok, köztük egy régóta várt energetikai felhívás, amely nemcsak a fém-, műanyag- és faipar számára nagy lehetőség, hanem a turisztikai ágazat szereplőinek is.

A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) új pályázatai a meglévő források átcsoportosításának, racionalizálásának az eredményeként jelennek meg. Akár további több száz hazai kis- és középvállalkozás is érdemben ruházhat be uniós forrásból – mondta a Világgazdaságnak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormányhatározat módosításából kiderült: a Ginopban 14 felhívásnál 78 milliárd forint érhető még el.

A legnagyobb, 15 milliárd forint keretű pályázaton (Ginop-4.1.3) napelemes rendszer telepítéséhez kaphatnak forrást mikro-, kis- és középvállalkozások, a 11,9 milliárdos Magyar multi program III.-ban (Ginop-1.2.7) kiemelt növekedési potenciált felmutató feldolgozóipari kkv-k juthatnak támogatáshoz, de jut 10-10 milliárd forint épületenergetikára (Ginop-4.1.4) és gyakornoki programra (Ginop-5.2.4) is. Essősy szerint a Ginop 4-es prioritásában fellelhető energetikai keretösszegek eddig a tervek alatt fogytak, de arra számít a piac, hogy a kiíró vonzóbbá teszi az új lehetőségeket a vállalkozásoknak. A Magyar multi program III. kapcsán előremutatónak nevezte a hazai tulajdonú, magas hozzáadott értékkel termelő feldolgozóipari cégek támogatását, a gyakornoki program viszont csak akkor lehet jó lehetőség, ha a korábbi változat finomhangolásával megengedőbbek lesznek a feltételek. A MAPI vezérigazgatója szerint az uniós támogatások mellett a kkv-szektor már az állami finanszírozású innovációs pályázatokat is várja, heteken belül két részletben 45 milliárd forintos (24 plusz 21) pénzcsap nyílhat meg.

Az új pályázatok kapcsán Tóth Ádám Ferenc, a European Con­formity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője arra mutatott rá a Világgazdaságnak, hogy bár a Ginop-1.2.7-ben projektenként elvileg 300 millió forint támogatás is elérhető, gyakorlatilag 100-200 milliós igénylésekre lehet számítani, és várhatóan azok az autóipari beszállítók és gépgyártók tolonganak majd, akik korábban a Ginop-1.2.1-es kapacitásbővítési pályázaton is nyertek. A piaci beruházásigényt látva azonban meggyőződése, hogy a 10 milliárdos keret öt-tízszeresének is lenne gazdája. Az energetikai pályázatokat úgy értékeli, hogy a 15 milliárd forintos Ginop-4.1.3 olyannyira a néhány fős, 5-10, legfeljebb 20 millió forintos éves árbevételű mikrocégeket célozza, hogy meglepetés lenne, ha elfogyna a keret, a jelentősebb fejlesztésekben gondolkodó kis- és középvállalkozásoknak ez a lehetőség eleve nem releváns.

A Ginop-4.1.4-ben viszont előremutató, pályázóbarát változás, hogy az elnyert forrást akár teljes egészében megújuló energiás fejlesztésre (napelem vagy napkollektor telepítésére) is lehet fordítani. Ezzel szemben a konstrukció elődjeiben még a forrás 30-50 százalékát is hőszigetelésre, nyílászárók cseréjére kellett kötelezően elkölteni. Tóth Ádám Ferenc szerint ez nagy lehetőség a fém-, műanyag- és faipar mellett a turisztikai ágazatnak is. Ami a gyakornoki pályázatot illeti, a cégek kíváncsian várják, hogy bővül-e az elszámolható költségek eddig bérre és kis összegű eszközökre koncentrálódó köre. De a korábbi gyakornoki pályázat tanulsága az is, hogy projektenként 7-8 millió forintért nem mindenki futja meg a bonyolultnak tűnő adminisztrációs köröket.

Ezek is érdekelhetik