A foglalkoztatottak száma országosan elérte a 4,521 milliót július és szeptember között, ami 0,8 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi adatnál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma 49 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 14 ezerrel nőtt, a magukat közfoglalkoztatottaknak vallók száma 29 ezerrel csökkent a vizsgált időszakban. A munkanélküliség a 15–74 éves nők körében csökkent, körükben 77 ezren voltak állástalanok. A férfiak esetében a tavalyi adat szinte alig változott, a munkanélküliek száma 85 ezer volt.
Magyarországon szinte teljes a foglalkoztatottság, ezért a vállalatok egymással versengenek a munkaerőért. Különösen nehéz helyzetben vannak azok a cégek, amelyeknél magas az igény a fizikai munkaerőre – reagált a Világgazdaságnak a KSH adataira Simon Csilla, a Magyar Posta Zrt. humánerőforrás-főigazgatója. Szerinte a cég működését ez a folyamat nem befolyásolja, a betöltetlen állások aránya 1 százalék körül mozog, átlagosan mindössze 300 álláshelyről van szó. A munkaerő megtartása és pótlása azonban a cégnek is okoz némi nehézséget elsősorban Pest megyében és a nyugat-magyarországi nagyvárosokban. Erre az a magyarázat, hogy logisztikai társaságként jelentős az élőmunkaigény, ami főként a negyedik negyedévben tűnik ki. Ilyenkor a szükséges munkaerőt toborzással, a munkaidő-beosztás terhelésnek megfelelő ütemezésével, valamint alkalmi és bérelt munkaerővel biztosítják.
A Magyar Postánál mintegy 30 ezren dolgoznak, ebből csaknem 5500-an részmunkaidőben. Legnagyobb számban 40 és 59 év közöttiek vannak a cégnél, mintegy 19 ezren. A humánerőforrás-főigazgató ezzel kapcsolatban megjegyezte: nemzetközi összehasonlításban nem kiugróan magas dolgozóik átlagéletkora, ezt a Nemzetközi Postaszövetség (IPC) korábbi felmérése is igazolja. Eszerint az IPC-tagpostáknál munkát vállalók átlagéletkora 46 év, és harmaduk legalább húsz éve dolgozik a munkahelyén. Simon Csilla végül elmondta, hogy a cég az utóbbi három évben jelentős bérfejlesztést hajtott végre, az alapbéren túl a társaság pótlékokat, teljesítményösztönzőt és választható béren kívüli juttatásokat biztosít dolgozóinak.
Egészségesebbé vált a szerkezet
A munkaerőpiac szerkezete egyre egészségesebbé válik, több mint 811 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma 2010 óta. Ebből a versenyszféra bővülése meghaladta a 700 ezret, s mindez nagyban hozzájárult a magyar gazdaság európai szinten is kimagasló teljesítményéhez – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a KSH friss adatait kommentálva. Az aktivitás további növelésével, a szakképzés átalakításával, a képzések, átképzések és a vállalkozóvá válást támogató programok révén tovább növelhető a foglalkoztatás hazánkban. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint szerkezeti változásra van szükség, hogy a munkaerőpiac jobban ki tudja szolgálni az igényeket, fontos lenne például a részmunkaidős foglalkoztatást és a távmunkát ösztönözni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.