Nyolc együttműködési megállapodás született tegnap Magyarország és Oroszország között Budapesten, Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalását követően. A partnerségek a két ország régiói között, a szociális biztonság, az onkológia, a sport és a testnevelés, a vasúti közlekedés terén, a magyar Exim és az orosz Eximar, Győr-Moson-Sopron megye és az oroszországi Szamara város, valamint a Mol, a Lukoil és a Transznyefty társaságok között indulnak, illetve folytatódnak.
„A magyar–orosz gazdasági kapcsolatok kiegyensúlyozása érdekében a magyar kormány további tőkebefektetéseket, beruházásokat szeretne Oroszországban indítani, de ehhez exportképes termékeket is elő kell állítani, amelyeket az orosz piac befogad” – mondta Orbán Viktor az orosz elnökkel folytatott egyeztetés utáni tájékoztatón. Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy bár tavaly 30 százalékkal – mintegy hétmilliárd dollárral – nőtt a két ország kereskedelmi forgalma, ezt tovább kell növelni. Mint közölte, az ukrajnai válság kapcsán a magyar államfővel megvitatták, hogy az Ukrajnán keresztüli szállítóvonalaknak zavartalanul kell működniük. A Világgazdaság információi szerint ezen a téren magas rangú orosz vezetők álláspontja az (Putyin erről tájékoztathatta is Orbán Viktort), hogy Ukrajnának és Oroszországnak elnöki rendeletben kellene „megállítania az órát”, azaz egy jövő nyári határidőt szabnia az érintetteknek az egyébként ez év végén lejáró tranzitmegállapodás meghosszabbítására.
„Nagyon is észszerűnek tartok egy ilyen moratóriumot, de a tárgyaló feleknek nagyon szigorú feltételeket kell kapniuk” – reagált az eshetőségre az orosz gázzal kereskedő Centrex Zrt. vezérigazgatója, Szitó János, és hangsúlyozta: az ukrajnai gázrendszer rendelkezésre áll, a józan ész nem engedheti meg, hogy ne működjön.
Kiemelt témája lehetett a megbeszéléseknek a magyar–orosz gázimportszerződés meghosszabbítása is, de erről nem hangzott el konkrét bejelentés. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter délután azt közölte, hogy a jövő év áprilisától újraindul az ország orosz gázimportja, Ausztria felől kétmilliárd köbméternyi érkezik, és további hárommilliárd köbméterről tárgyalt Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával. A Paks II. projekt fő aktualitása a finanszírozási szerződés feltételeinek újratárgyalása a beruházás csúszása miatt. Mindez nem a határidők elhalasztását, hanem a megállapodás belső feltételeinek módosítását jelenti. „A projekt az orosz fél által vártnál lassabban halad” – írta tegnap a RIA Novosztyi, amelynek forrása a késlekedés okát a magyar félnél látja. Innen azonban úgy tűnik, hogy az orosz oldalon a labda: a Paks II. Zrt. csak a jövő nyáron kapja meg a két blokk létesítésiengedély-kérelmét, amelyet eredetileg tavaly nyárra várt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.