Magyar gazdaság

Áprilisban jöhetett el a válság mélypontja

 Az elkerülhetetlen idei gazdasági visszaesés után hasonló mértékű, négy és fél százalékos felpattanás várható jövőre a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint.

Az idei első negyedévben 1,6 százalékkal nőhetett a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest, a 2019. október–decemberi bővüléshez viszonyítva viszont 1,5 százalék lehetett a zsugorodás a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint. A tényadatot pénteken közli a Központi Statisztikai Hivatal. Az idén összességében 4,5 százalékos visszaesés jöhet, amit ezzel egyező mértékű, 4,5 százalékos felpattanás követhet jövőre. Mind az idei, mind pedig a 2021-es előrejelzés esetén rendkívül nagy az eltérés az elemzői várakozásoknál, viszont jellemzően minél nagyobb visszaeséssel számol egy szakértő, annál nagyobb mértékű felpattanásra számít. A kormány 2020-as előrejelzése 1,5 százalékponttal optimistább a szakértőkénél, igaz, az elemzők nem számolhattak a következő időszak gazdaságélénkítő intézkedéseivel. A jövő évre várt felpattanás mértéke viszont csaknem megegyezik: lapunk elemzői konszenzusánál harminc bázisponttal derűlátóbb a kormány, és 4,8 százalékos növekedést prognosztizál 2021-re.

Az ipar húzhatta vissza a növekedést az első negyedévben, és a szolgáltatások turizmus-vendéglátáshoz tartozó alágazatai teljesíthettek gyengén – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője azt hangsúlyozta, hogy lendületesen indult 2020, ráadásul Magyarországon számos nem alapvető ágazatot sem kellett leállítani, amire Nyugat-Európában viszont sor került, így a gazdaság is kedvezőbben vészelhette át a korlátozásokat. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője úgy véli, hogy a magyar gazdaság a január–márciusi időszakban még stagnálásközeli helyzetben volt, míg más európai országokban már ekkor is zsugorodó GDP-vel szembesültek. A helyzethez képest kedvező éves alapú mutatót azzal magyarázza, hogy rendkívül magas bázisról kezdett csökkenni a gazdasági aktivitás.

Az igazi feketeleves az áprilisi adatokkal jöhet, amelyek jókora visszaesést mutathatnak – mondta lapunknak Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. A magyar várakozások nem rosszabbak az európai prognózisoknál, sőt, a régióban jellemzően két számjegyű visszaesés jöhet. A szakértő hozzátette: az üzleti ciklus csúcsához közeli válság kedvezőtlen, azonban a 2021-es felpattanás megközelítheti a 10 százalékot. Kuti Ákos, a Danube Capital vezérigazgató-helyettese V alakú kilábalással kalkulál (mínusz 4 százalékos GDP), elhúzódó talpra állás esetén azonban 8,2 százalékos is lehet a visszaesés. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2020-as gazdasági teljesítményt elsősorban a második negyedév határozhatja meg, valamint a külső kereslet alakulása és az élet újraindulásának üteme is fontos tényező lehet. Suppan Gergely arra figyelmeztet, hogy a talpra állás ideje ágazatonként eltérő hosszúságú lehet, például az autóiparban már április végén megkezdődött, de a turizmusban akár a jövő évig is elhúzódhat.

Ezek is érdekelhetik