Bár az elmúlt években folyamatosan csökkentek a munkára rakódó terhek, bőven van még tennivaló, előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz az iparűzési adó átalakítása is.
Járdi Roland
2020.11.18, 11:00
Megosztom a cikket
A szociális hozzájárulási adó (szocho) és a személyi jövedelemadó (szja) egy számjegyűre mérséklésére lenne szükség a meglévő munkaerő megtartásához – mondta a Világgazdaságnak Bajusz Dániel, a Vámosi-Nagy Ernst & Young Ügyvédi Iroda adószakértője. Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök a legutóbbi rádióinterjújában kijelentette: érezhető adócsökkentés kell 2021-ben. A szakértő hangsúlyozta, hogy
az új munkahelyekhez beruházásokra van szükség, ezért érdemes átalakítani vagy csökkenteni a helyi iparűzési adót (hipa), és mielőbb ki kell vezetni az árbevételen alapuló különadókat.
A szocho tetemes költségelem a hazai vállalatoknál – húzta alá lapunknak Perlusz László, a Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán kötött megállapodással az elmúlt években folyamatosan visszavettek az adónemből, de további mérséklést várnak a cégek. Bajusz Dániel nem tart kizártnak egy általános csökkentést vagy a célzott kedvezmények kiterjesztését. Emlékeztetett, hogy a szocho az idei második fél évtől úgy lett 2 százalékponttal kevesebb, 15,5 százalék, hogy az ehhez szükséges feltétel – a reálbérek minimum 6 százalékos növekedése – 2020. július 1-ig nem is teljesült.
A VOSZ főtitkára az iparűzésit fájó adónak nevezte, mivel árbevétel-alapú, tehát valamennyi céget terheli, a veszteségeseket is.
Fotó: Berán Dániel / Heves Megyei Hírlap
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke legutóbb a hipa teljes elengedését javasolta, valamint az ingatlanadó, az idegenforgalmi adó, az építmény- és a kommunális adó mértékének befagyasztását. Ezzel az MKIK szerint a vállalkozások 97 százaléka kapna érdemi segítséget a járvány okozta károk enyhítésére. Az adószakértő szerint
az elengedés helyett inkább a hipa adóalapjának a meghatározásában lehetnek változások, ilyen lehet az értékcsökkenés levonása. Az ehhez hasonló korrekciók adókulcscsökkentés nélkül is tényleges megtakarítással járhatnak.
A jövő évtől a bevallásokat a NAV-hoz kell majd benyújtani, ami technikailag is megkönnyít bármilyen módosítást. Perlusz László úgy látja, hogy az szja csökkentése alapvetően költségvetési kérdés, de mindenképpen üdvözlendőnek tartanák, mivel keresletélénkítő hatású lenne, és a GDP-t is pörgetné. Bajusz Dániel arra számít, hogy a kormány kiterjeszti a kedvezményes áfakulcsú termékek és szolgáltatások körét.
Elfogadták az adócsomagot
Elfogadta a parlament a jövő évi adócsomagot: 2021-től a kisvállalati adó (kiva) árbevételi korlátja és mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatára hárommilliárd forintra nő, a pálinka bér- és magánfőzése pedig adómentessé válik. A cigaretta és más dohánytermékek jövedéki adója két lépcsőben emelkedik. | VG
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.