A tavalyi negyedik negyedévben 2,5 százalékkal nőttek a beruházások az előző évhez képest, a július–szeptemberi időszakhoz mérten pedig 4,8 százalékos volt a bővülés. 2020-ban 3,8 százalékkal csökkent a beruházási teljesítmény – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. A tényadat jóval kedvezőbb a szakértői várakozásnál, amely október–decemberre 5 százalék körüli eséssel számolt, éves szinten pedig 5-10 százalékossal. A KSH kommentárja szerint a beruházások felfutása a költségvetés és a háztartások fejlesztéseinek köszönhető, de a vállalati szektor teljesítménye továbbra is csökken. Varga Mihály pénzügyminiszter a KSH adataira reagálva elmondta: 2021-ben tovább erősödhetnek a beruházások, ezt a kormányzati intézkedések, a folyamatban lévő kapacitásbővítések és az adócsökkentések segítik. Mint aláhúzta, a magyarországi beruházási ráta tartósan magas szinten, az Európai Unió élmezőnyében alakul.
A bruttó hazai termék (GDP) nagyobb mértékben csökkent tavaly, mint a fejlesztés volumene, így a GDP-arányos beruházási ráta 29 százalék környékére emelkedhetett – mondta a Világgazdaság kérdésére Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A fejlesztések lehettek a gazdaság motorjai a tavalyi utolsó negyedévben, és hozzájárulhattak a vártnál jóval kedvezőbb GDP-adathoz. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője hangsúlyozta: a beruházások segíthetik a gazdasági kilábalást, ám ehhez elengedhetetlen, hogy beinduljanak a vállalati fejlesztések.
A kilátások javulása és a nagyobb projektek esetében az állami támogatástól való függés csökkenése segítheti a céges beruházások felpörgését – tette hozzá a szakértő. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott: az állami beruházások bővülését az idén az uniós helyreállítási alap többletforrásai támogathatják, a vállalati szektor fejlesztéseit pedig a kormányzati programok – a beruházásösztönzés, az 5 százalékos újlakás-áfa és a garanciaprogram – segíthetik. Suppan Gergely a beruházások 6 százalékos növekedését várja 2021-ben, a fejlesztések szintje pedig szerinte meghaladhatja a válság előttit. Németh Dávid úgy számol, hogy az építőipari felfutásnak köszönhetően az idén a 10 százalékot is megközelíti a beruházások bővülése. Az év elején még bizonytalanság látható, a megrendelések alapján azonban tetemes növekedés bontakozik ki – mutatott rá.
Az ingatlanok javították a mutatókat
A 3,8 százalékkal csökkenő beruházási szektorban az építések 2,8 százalékkal, a gép- és berendezéságazat 5,4 százalékkal mérséklődött – olvasható a KSH közleményében. A legalább ötven munkavállalót foglalkoztató cégeknél 7,5 százalékkal maradt el a tavalyi teljesítmény a 2019-estől, az állami szektorban pedig 5 százalékkal. A legtöbb ágazatban kevesebbet költöttek fejlesztésre, az ingatlanoknál azonban 16 százalékkal, az egészségügyben pedig 15 százalékkal nőtt a volumen. Az egyéb szolgáltatások beruházásainak mértéke 35 százalékkal esett, a vendéglátásban 16 százalék volt a zsugorodás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.