A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az EnergiAudit Consulting Kft.-t arra kötelezte, hogy miután nem megfelelően hitelesítette egy ügyfele energiamegtakarítását, gondoskodjon 57761,96 gigajoule energiamegtakarításról a végső felhasználók körében. Erre 180 napja van.
Kötelezettségének a kft. három módon tehet eleget:
Az energiahatékonysági törvény által arra kötelezett vállalkozásoknak a számukra előírt nagyságú energiamegtakarítást kell elérniük termékeik vagy szolgáltatásaik végső felhasználóinál. Erre egyes szervezeteknek számtalan módjuk van, másoknak semennyi. A megtakarítani képes szervezeteknek a megtakarításaikat hitelesíttetniük kell. Hitelesített energiamegtakarításról piacképes igazolást (HEM-et) is kapnak. Ezeket a HEM-eket el tudják adni olyan megtakarításra kötelezetteknek, amelyek maguk nem tudnak megtakarítani. Jelen esetben tehát az volt a probléma, hogy ezen HEM-ek mögött nem állhatott teljes egészében olyan megtakarítás, amely valósnak elfogadható.
A határozatban ki van satírozva a megtakarító cég neve és néhány további adata is, azonban a dokumentum egyéb közléseiből kiderül a tevékenysége és valamennyire a mérete is. A szövegben ugyanis kisatírozott számú boltok szerepelnek, amelyek jellemzően Budapest és Pécs körzetében működnek. A boltokban vannak hűtőbútorok, kemencék és raktárak, vagyis egy kiskereskedelmi élelmiszerláncról lehet szó. (A hivatal nyilván azért nem tette közzé a megtakarító szervezet nevét, mert közvetlenül nem annak a tevékenységét vizsgálta.)
A hitelesítő úgy határozta meg az általa igazolt energiamegtakarítást, hogy összevetette a boltok adott időszaki energiafelhasználását azzal a későbbi időszakéval, amely az energiahatékonysági intézkedéseket követte. A bázisidőszak a 2021. június és 2022. május közti egy év volt, a tényidőszak pedig a 2022. június és 2023. május közötti. Az intézkedésekkel elért energiamegtakarításként a fenti, évi 57761,96 gigajoule energiamennyiséget jelentették be az EKR adatgyűjtő rendszerébe.
A MEKH szakértői azonban találtak kifogásolnivalót a részletekben.
Az energiamegtakarítás megállapításakor ugyanis normalizálni kell az energiaigényt befolyásoló külső feltételeket, vagyis figyelembe venni például az addicionalitást, a kihasználtságot, a termelési szinteket és az időjárást, mert ezek befolyásolhatják a fogyasztást.
A MEKH ellenőrei nem látták igazoltnak, hogy ez a normalizálás megtörtént volna.
A határozat oldalakon át ismerteti az auditorral történt levelezésének (itt már nem ismertetett) részleteit, az auditor érvelését, a konkrét energiamegtakarítások mibenlétét és a vonatkozó jogszabályok előírásait. A végeredmény azonban az, hogy az EnergiAudit hibázott. Így most eleget kell tennie a határozatban számára előírtaknak. Ez nagyjából hárommilliárd forintjába fog kerülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.