BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázatvállalás újra terítéken: mit lépjen most egy befektető? - MBH piaci körkép

Az Egyesült Államok és az EU közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második fél év gazdasági folyamatainak. Az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén a bank befektetéselemzési területének szakértői vizsgálták meg a nemzetközi és hazai piacok aktuális trendjeit, és mutattak rá a jövőben várható legvalószínűbb forgatókönyvekre.

Az idei év első felében alapjaiban rendült meg a korábban stabilnak hitt nemzetközi gazdasági struktúra, ezért nem is meglepő, hogy az európai és ázsiai piacok – köztük a BUX is – kenterbe verték  az amerikai eszközöket, legyen szó akár részvény-, akár kötvénybefektetésekről, ami főleg a Donald Trump áprilisi vámbejelentései (liberation day) nyomán fellépő dollárgyengülés következménye – kezdte az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus címen meghirdetett sajtóreggelijét Vince Péter, a pénzintézet Advisory Deskjének vezetője.

MBH Befektetési Bank
Balról jobbra: Vince Péter és Debreczeni Csaba, az MBH Befektetési Bank stratégái

MBH: érdemes újra magasabb kockázatot vállalni

Ez a forgatókönyv teljesen ellentétes a korábbi időszak mintázataival, hiszen eddig, ha meleg volt a helyzet, a befektetők mindig dollárba menekültek. Ezúttal pedig sem a dollár, sem az amerikai kincstárjegyek nem töltötték be ezt a funkciót, szemben az egyedül értékállónak bizonyult arannyal.

Az amerikai piacok relatíve gyengébb teljesítményét ráadásul abszolút nem indokolják az első negyedéves és – borítékolhatóan – a második negyedéves vállalati eredmények sem. Fundamentálisan tehát abszolút nem érdemes hátat fordítani a Wall Streetnek.  

Sőt, Vince Péter szerint éppen most lehet indokolt csökkenteni a kötvények súlyát, és növelni a részvényekét, azaz a kockázatkerülő üzemmódból egy bátrabb stratégiához visszatérni.

Középtávon azért a kötvénypiac is stabil eredményeket hozhat

Ha viszont valaki a kötvénypiacok mellett kíván kitartani, Dél-Amerikában akár kétszámjegyű hozamok is elérhetők az ötéves állampapírokkal, szemben Svájccal, ahol már visszatértek a 2022 előtti, negatív reálkamatok. A jelenséget elsősorban a Brazíliában ismét fellángoló infláció, illetve az arra válaszként megemelt irányadó kamatszint magyarázza. 

A kockázatot jobban viselő befektetők számára ebben a térségben 7,5 százalék fölötti reálhozam is elérhető lehet, hiszen a piaci várakozások szerint a brazil infláció 6 százalék körül alakul majd az elkövetkező öt évben.

Ha valaki viszont a konszolidáltabb amerikai vagy angliai kötvénypiac iránt érdeklődik, annak érdemes odafigyelnie arra, hogy bár mindkét országban 4 százalék körül kínálják az ötéves lejáratú állampapírokat, a reálhozam dollárban 1,6 százalék, míg fontban csak 0,7 százalék körül alakulhat

– mutatott rá Vince Péter.

A fundamentumok biztatók Amerikában

Az Egyesült Államok tőzsdéin jegyzett vállalatoktól a piaci konszenzus a második negyedéves gyorsjelentési szezon indulásakor pozitív eredményeket vár, azaz a jelenlegi részvényárfolyamok megalapozottnak tűnnek, szemben Európával, ahol eddig a fundamentumok nem támasztják alá az elmúlt időszakban látott árfolyam-növekedést – ezt már Debreczeni Csaba, az MBH Befektetési Bank vezető részvényelemzője tette hozzá.

Bár – emelte ki az elemző – Európában is sokat javulhat a tőzsdei cégek teljesítménye a német költségvetési költekezés, illetve az Európai Unió forrásainak rendelkezésre bocsátása következtében. 

Azt sem szabad elfelejteni persze, hogy jövő májusban jár le Jerome Powell Fed-elnök mandátuma, akit egy galamblelkű utód válthat Donald Trump kívánalmainak megfelelően.

A magyar tőzsdén jegyzett cégek közül az elmúlt időszakban a Waberer’s kapott céláremelést, de a bel- és külföldi terjeszkedési ambícióinak következtében nagyon kedvezőnek látják az Alteót és az AutoWallist, valamint nem utolsósorban a Richtert, amelyben 30 százalékos felértékelődési potenciált látnak. 

Magyarországgal és a régiónkkal kapcsolatban már hosszú ideje jelezzük, hogy a térségben még vannak növekedési lehetőségek. Ez továbbra is igaz, de napjainkban már érdemes szelektálni a piacok között, mert vannak olyan iparágak a régiós tőzsdéken, ahol már nem egyértelmű az alulértékeltség

hangsúlyozta Debreczeni Csaba.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.