BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vámkérdés csak a felszín – globális válságjelenségekre figyelmeztet az MNB alelnöke

Az Egyesült Államok és Kína között is feszültséget okoz a vámháború. Donald Trump régóta azt szeretné elérni, hogy a nyugati országok csökkentsék a kínai termékektől és szolgáltatásoktól való függőségüket. Az MCC és az MKT közös rendezvényén arról volt szó, hogy az amerikai elnök bejelentései milyen szerteágazó hatásúak. A jegybank alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a vámháború következményei egyelőre kedvezőbbek a vártnál.

Donald Trump nagy vihart kavaró intézkedése nem új keletű jelenség, a történelem jelentős részében aktív vámpolitika működött – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Magyar Közgazdászok Társasága (MKT) által szervezett Trump vámpolitikája és a világ újrafelosztása elnevezésű háttérbeszélgetésen.

vám Donald Trump
Donald Trump amerikai elnök nagy vihart kavart vámbejelentéseivel / Fotó: AFP

A jegybank alelnöke arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi vámpolitikák megítélésekor nem elég a külkereskedelmi hatásokat vizsgálni, mivel két mélyebb gazdasági kérdés is húzódik a háttérben:

  • a geopolitikai átrendeződés
  • és az államháztartások finanszírozhatósága.

Szerinte ezekre a kérdésekre egyelőre túl kevés figyelem irányul, holott erős hatással vannak a világgazdaság egészére. Emlékeztetett, hogy a kilencvenes években még a szabadkereskedelem volt az uralkodó gondolat, de mára új korszakba lépett a világgazdaság, amelyet kínálati korlátok jellemeznek. Ezek közé sorolta a demográfiai kihívásokat, a nyersanyaghiányt, az ökológiai korlátokat és a pénzügyi szféra határait.

Donald Trump kiszélesítette a vámháborút – erre kell készülnie a világnak

Az amerikai elnök több vámbejelentést is tett, amelyek augusztustól lépnek életbe azon országokkal szemben, amelyek nem jutnak megállapodásra az USA-val.

Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzetet csak történelmi távlatban lehet megérteni, és három egymással összefüggő makrociklust nevezett meg, amelyek együttesen formálják a világ országainak gazdasági és politikai mozgásterét:

  • a demográfiai folyamatokat,
  • az államadósság növekedését,
  • valamint a politikai rendszerek átalakulását.

A demográfiával kapcsolatban megjegyezte: egyre több országban jelent problémát a munkaerőhiány, amit technológiai fejlesztésekkel vagy bevándorlással próbálnak kezelni, de

a költségvetések struktúrája még mindig a 20. századi modelleken alapul, ami hosszú távon fenntarthatatlan.

Az adósság kérdéskörét úgy értékelte, hogy a fejlett országok GDP-arányos államadóssága a hetvenes évek 40 százalékos szintjéről mára 110-120 százalék körülire emelkedett. Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi szuverenitás egyik kulcsmutatója a kamatkiadás GDP-hez viszonyított aránya. Példaként említette, hogy az Egyesült Államok esetében ez az arány már meghaladja a védelmi kiadásokét, ami a gazdasági növekedésre is nyomást gyakorol.

A harmadik makrotrendként a politikai ciklusokat említette, amelyekre szerinte komoly hatással van a gazdasági növekedés tartós lassulása. A nyugati világban a korábbi centrum-periféria alapú politikai stabilitás megbomlani látszik, miközben egyre nehezebb fenntartani a költségvetési egyensúlyt. Példaként említette az olasz és román helyzetet, ahol a fiskális kiigazítási kényszer politikai instabilitással párosul. Az MNB alelnöke úgy vélte, hogy az egész vámkérdés is ebbe az átalakuló világgazdasági környezetbe illeszkedik. Úgy véli, hogy

a rövid távú következmények jelenleg kedvezőbbek a vártnál, de a helyzet ennél komplexebb: sokdimenziós stratégiai játékról van szó, ahol még sok új „kártya” kerülhet elő.

Végül arra is felhívta a figyelmet, hogy a világgazdaságban súlyos elosztási egyenlőtlenségek mutatkoznak – nyersanyagok, pénzmennyiség és vagyon tekintetében egyaránt. Ezek a társadalmi fenntarthatóságot is veszélyeztetik. A jelenlegi gazdasági világkép szerinte olyan, mint egy viharos tenger, ahol mindenki egy-egy szörfdeszkán próbál talpon maradni: néha a másik egyensúlyát is megbontani – mondta példaként a jegybank alelnöke.

European Exporters Face New Challenges Amid Proposed U.S. Tariffs
Fotó: NurPhoto via AFP

A vámok – pozitív és negatív –hatásai még sokáig érződni fognak

Pleschinger Gyula, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke kiemelte, hogy az amerikai import nagyon megugrott, de a vámoknak nagyon szerteágazó hatásaik vannak. Jelezte, hogy a ritkaföldfémek szerepe is felerősödött, talán nem véletlen, hogy az orosz–ukrán háborúban is Trumpot leginkább – vagy többek között – ez izgatta

Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem docense, az ELTE és a Veronai Egyetem oktatója felhívta a figyelmet arra, hogy az új vámpolitika nem a felszabadulásról, hanem a globális gazdaság felkavarásáról szól. Kiemelte, hogy Kína és Amerika versengése a reálgazdaságban fog eldőlni.  

Sebestyén Géza, a BCE docense, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője arról beszélt, hogy teljesen más lesz a jövő, mint eddig volt. Emlékeztetett arra is, hogy Amerika az európai járműipar és az acélipar termékeit 25, illetve 50 százalékos vámokkal sújtaná.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.