BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Strasbourg döntött: Ursula von der Leyen marad, hiába romokban az unió gazdasága és a vakcinabotrány

Ursula von der Leyen hivatalban marad, miután az Európai Parlament elutasította a leváltását kezdeményező bizalmatlansági indítványt. Az ügy középpontjában a koronavírus-vakcinák beszerzését övező titkos SMS-ek állnak, amelyeket állítólag a Pfizer vezérigazgatójával váltott. Az Európai Bíróság mulasztást állapított meg a bizottság részéről, de a szavazás többsége nem támogatta a leváltást.

Az Európai Parlament döntött Ursula von der Leyen sorsáról: leszavazták a bizalmatlansági indítványt, mely szerint fel akarták menteni az Európai Bizottság elnökét a koronavírus-vakcinák beszerzését övező titkos tárgyalások miatt. Strasbourgban 175 képviselő szavazott a felmentésére irányuló indítvány mellett, 360 ellene, 18 pedig tartózkodott. A 720 képviselőből 553-an jelentek meg szavazni. Az indítvány elfogadásához 357 szavazatra lett volna szükség – írja a Magyar Nemzet.

Strasbourg döntött: Ursula von der Leyen marad, hiába vakcina-botrány
Strasbourg döntött: Ursula von der Leyen marad, hiába vakcinabotrány / Fotó: AFP

Az ügy középpontjában egy román EP-képviselő, Gheorghe Piperea indítványa állt: szerinte Ursula von der Leyen titkos sms‑eken keresztül tárgyalt a Pfizer vezérigazgatójával. Emiatt állítólag átláthatósági szabályszegés történt, ezért bizalmatlansági indítványt terjesztettek elő. Az sms-botrány kapcsán felmerült a kérdés, hogy 

az Európai Bizottság miért nem őrizte meg vagy tette közzé az üzeneteket. 

Az EU Bírósága mulasztást állapított meg az ügyben, és az európai ombudsman korábban is kritikával illette az átláthatóság hiányát. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke úgy nyilatkozott, hogy az ügyet politikai célokra használják fel, és szerinte külső szereplők – köztük Oroszország – próbálják megingatni az Európai Unióba vetett bizalmat.

Ursula von der Leyen a szavazás előtt még ígéreteket tett az EU-tagállamoknak, köztük azt, hogy a régiók továbbra is közvetlenül kaphatják a támogatásokat, nem pedig a nemzeti kormányokon keresztül, valamint hangsúlyozta a szociális alapok megőrzésének fontosságát. A Szocialisták és Liberálisok közölték: további garanciákat várnak a költségvetési tervek kapcsán. További vitát váltott ki, hogy a bizottság tervei szerint módosulna a kohéziós pénzek elosztása. Az úgynevezett „berlini formula”, amely az elmaradottabb régiókat részesíti előnyben, veszélybe kerülhet – ezt azonban több tagállam, köztük Olaszország, erőteljesen ellenzi. A döntés végső formájáról a hét végén várhatók egyeztetések Ursula von der Leyen és a biztosok között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.