Az elmúlt években nagymértékben emelkedtek a lakásárak Magyarországon, bár tavaly a koronavírus-járvány miatt megtorpanás, enyhe visszaesés volt tapasztalható. Összességében azonban 2014 eleje óta a lakóingatlanok értéke nominálisan 146 százalékkal, reálértéken több mint 121 százalékkal emelkedett 2020-ig, és jóval meghaladta a 2008-as válság előtti árszintet – mutattak rá a Takarék Index elemzői. A jövedelmek is emelkedtek, de kisebb mértékben: a bruttó átlagkeresetek 2014-től 2020 harmadik negyedévére mintegy 66 százalékkal nőttek. A Takarék Index legfrissebb kutatásában azt elemezte, miként alakult a lakások megfizethetősége a jövedelmek és a lakásárak változásának tükrében.
A lakások 2008-as és a 2020-as megfizethetőségét (hány havi átlagjövedelemből lehet megfizetni egy átlagos lakás egy négyzetméterét) összehasonlítva az látható, hogy alig van olyan járás, ahol a vásárlók helyzete romlott 2020-ra 2008-hoz képest, azaz egy négyzetméternyi lakásért általában kevesebbet kellett dolgozni 2020-ban, mint a 2008-as válság előtt. Ám a főváros nagy részén és néhány térségben, Fonyód, Pannonhalma, Balatonfüred és Sopron körzetében, Szentgotthárdon és környékén, Kapuváron és környékén többet kell dolgozni egy lakásért, mint 2008-ban.
Lakáshoz jutni 2019-ben és 2020-ban Budapesten, Somogy, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron és Pest megyében volt a legnehezebb. Ezeken a helyeken legalább másfél havi nettó átlagjövedelmet kellett kifizetni egy lakás egy négyzetméteréért. Ez azt is jelenti, hogy egy 60 négyzetméteres lakás megszerzéséhez legalább hét és fél évnyi jövedelemre volt szükség, Budapesten pedig 10-11 évinél is többre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.