J. J. | A tavaszi értékesítéses tárlat után aukcióval jelentkezett a Kieselbach Galéria és Aukciósház. A karantént követően most volt először élő rendezvényük, amelyet online is közvetítettek, és a szokásosnál több telefonos licitálási lehetőséget biztosítottak. Az eseményen szigorú beléptetési rend szerint, védettségi igazolvány felmutatásával, csak előzetesen regisztrált érdeklődők vehettek részt. A szokásosnál több tétel maradt vissza, de születtek kiemelkedő árak is.
Tihanyi Lajos fauve irányzathoz tartozó, gyönyörű citromos csendélete, az aukció egyik kiemelkedő darabja 150 millió forintért (plusz jutalék) kelt el. A Magyar Vadak és a Nyolcak több nemzetközi múzeumot megjárt vándortárlatain is kiállított festmény kvalitása a legnagyobb francia kortársak, Matisse és Derain műveivel egyenrangú. Ferenczy Károly nagybányai Kereszthegyet ábrázoló tájképét 80 millió forinton ütötték le. Ferenczyről Réti István, a nagybányai művésztelep krónikása már 1909-ben megállapította, hogy ő az, aki a leginkább magyarra tudta fordítani az impresszionista-posztimpresszionista festészet eredményeit. Egy másik nagy értékű, ugyancsak nagybányai festmény Boromisza Tibor Tavaszi virágzás című képe, amely 28 millió forintért talált gazdára. Természetesen mindegyik leütési árhoz hozzáadódik a jutalék, amely alapesetben 23 százalék, így áll össze a vételár.
Mednyánszky László komor hangulatú, de nagy erejű festménye, az 1915-ös Hadifoglyok karácsonya 85 millió forintos leütési árat ért el. Vaszary János virágcsendéletéért 60 millió forintot adtak, ez nem meglepetés, a Barcsay Jenő almás csendéletéért kifizetett 42 millió forint viszont már némiképp váratlannak mondható. Mondok Mária Czóbel felesége volt, karrierjét alárendelte férje festészetének. Csak a legutóbbi években kezdték el felfedezni önálló alkotóként, elismerve, hogy figyelemre méltó életművet hagyott maga után ő is. Hatmillió forintért kelt el egy szentendrei háztetős képe a harmincas évekből, ez új szerzői rekord, amely igencsak nagyot ugrott, hiszen a korábbi 1,4 millió forint volt.
Kalapács alá került egy Aba-Novák-festmény is, a Szolnoki lacikonyha 1934-ből, amelyet 1942-ben, a velencei biennálén is kiállítottak. Most 40 millió forintnál állt meg a licit. Bernáth Aurél Walchensee 1927 című, sokat idézett, sokszor reprodukált, sejtelmes tóparti képét 28, Egry József 1938-as Szivárvány a Balaton felett című alkotását pedig 40 millió forinton ütötték le. A József Attila-verset ihlető kis Balázs ágya, amit Sztelek Dénes faragott, 1,3 millió forintot ért.
Tihanyi Lajos gyönyörű
citromos csendélete
150
millió forintért kelt el
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.