A mintegy félmilliárd forintos környezetvédelmi beruházásnak köszönhetően szinte megszűnt az ATEV Zrt. hódmezővásárhelyi üzemének szagterhelése – közölte Vígh Róbert Ferenc gyárigazgató.

Az állami tulajdonú ATEV Zrt. országos lefedettséggel gyűjti az állati melléktermékeket. Négy üzemében – Debrecenben, Solton, Hódmezővásárhelyen és Mátyásdombon - végzi ezek ártalmatlanítását, kezelését, feldolgozását. A cég legnagyobb, 109 dolgozót foglalkoztató hódmezővásárhelyi gyárában az uniós csatlakozás óta kizárólag egészséges állatoktól származó baromfi vágóhídi melléktermékeket dolgoznak fel. Az üzem baromfilisztet, hemoglobin vérterméket, toll-lisztet és takarmányzsírt állít elő.

Fotó: Kuklis István / Délmagyarország

A hódmezővásárhelyi üzemben az elmúlt években folyamatosak a fejlesztések, melyek célja a hatékonyság javítása, a külső energiafelhasználás csökkentése és a bekapcsolódás a körforgásos gazdálkodásba. A gyár biológiai szennyvíztisztítót üzemeltet, a működéshez szükséges energia egy részét pedig állati zsír égetésére alkalmas kazán állítja elő. A közelmúltban felújították az irodaházat, amely teljes fűtését a gyárban keletkező hulladékhő biztosítja. 

Idén két ütemben 400 kilowattos napelemparkot telepítenek, 1000 négyzetméteres raktárcsarnokot építenek és saját biogázerőmű kialakítását is tervezik, 

hogy a gyár földgázkitettségét csökkentsék. A legutóbbi, mintegy 500 millió forintos költségű, a szagterhelést minimalizáló beruházás több éves kutatás-fejlesztési folyamat eredményeként valósulhatott meg. Ennek során zárt feldolgozó technológiát vezettek be, majd a gyártócsarnokokat is teljesen zárttá tették. A technológia energiafelhasználása minimális, a jelenleg zajló tesztüzem március végére zárul le. A keletkező folyadékokat a jövőben a mezőgazdaságban kívánják felhasználni.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a mintegy ötszáz alkalmazottat foglalkoztató ATEV Zrt. 2020-ban 17 milliárd forintos nettó árbevételt ért el, amely egymilliárd forinttal haladta meg az előző évit. A cég árbevételének több mint negyede exportból származik. A vállalkozás 2020-ban 5,087 milliárd forint adózott eredményt ért el, míg a megelőző évben 946 millió forint vesztesége volt.

Fotó: Török János / Délmagyarország