BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szankciós hírek megszédítették a forintot, de végül magára talált a magyar fizetőeszköz

A hétfői heves piaci mozgásokat a szankciók energiaszektorra történő kiterjesztésének híre okozta, a brit kormányfő és a német kancellár kiállása is kellett ahhoz, hogy visszatérjen a nyugalom a tőzsdéken.

Minden jel szerint spekulációs támadás áldozata lett hétfőn a forint. A magyar fizetőeszköz hatalmas eséssel kezdte a hetet, már kora reggel egészen 400 forintig gyengült az euróval szemben, ezzel történelmi mélypontra zuhant. A pánikhangulat nemcsak Magyarországon, hanem az egész régión végigsöpört, sőt, az európai devizákat sem kímélte. 

Az események közvetlen előzménye, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter a hétvégén összehangolt nyugati embargót helyezett kilátásba az orosz olajimportra, amire azonnal kilőttek az energiaárak. A szankciók energiaszektorra történő kiterjesztésének lebegtetése pedig azonnal heves piaci mozgásokat váltott ki, különösen azokban az országokban, amelyek erősen kitettek az orosz energiaimportnak, így köztük Magyarországot is megviselték a hírek.

Fotó: DURSUN AYDEMIR / AFP

Kedden viszont már nyoma sem volt a hét eleji idegeskedésnek. Nem véletlen, a német kancellár és a brit kormányfő már tegnap egyértelművé tette, hogy nem tervezik az olajembargó bevezetését Oroszország ellen. Olaf Scholz nyilatkozata pedig különösen hangzott az elmúlt két hét tükrében, aki egyenesen úgy fogalmazott, hogy a háborús konfliktus ellenére folytatják az üzleti együttműködést az energetika területén Oroszországgal, egyúttal elismerte, hogy alapvető fontosságúak az olaj- és gázszállítmányok, és rövid távon esély sincs arra, hogy az EU alternatívát találjon az orosz függőségre.

A magyar kormány részéről Varga Mihály pénzügyminiszter szólalt meg, aki hangsúlyozta, hogy a forint a brüsszeli szankciók áldozata lett. A tárcavezető a Facebook-bejegyzésében annak tudta be a hektikus árfolyammozgásokat, hogy egyesek lebegtetik a szankciók kiterjesztését az energiaszektorra. Erre mindenesetre kicsi az esély, Varga Mihály ugyanis leszögezte, ilyen döntést a magyar kormány semmilyen nemzetközi fórumon nem fog támogatni. A miniszter határozott kiállása azt mutatja, hogy a kabinet eltökélt minden olyan intézkedéssel szemben, amely Magyarország energiabiztonságát veszélyeztetné.

Azt pedig már Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója jegyezte meg egy háttérbeszélgetésen, hogy nincsen fundamentális alapja a forint gyengülésének, amit bizonyít, hogy a külföldiek kezében lévő kötvényállomány sem csökkent. Szintén beszédes, hogy Magyarország CDS-felára 85 ponton állt hétfőn, tehát a magyar államadósság finanszírozásában nem látnak veszélyt a befektetők. Emlékezetes, a 2012-es euróválság idején ez a mutató a 700 pontot is meghaladta.

A magyar fizetőeszköz jelentősen erősödött a politikusok megszólalása után, kedden már 386 forintot kértek egy euróért.

Pénzhegyen ülnek a csehek a viharban, és még ez se segít

Régiós összehasonlításban gigantikus méretű a cseh devizatartalék, és ez számít, ha piaci intervencióval kell segíteni a helyi fizetőeszközöket (mint most), de nagy piaci felfordulás idején még ez se feltétlenül segít (mint most).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.