Februárban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten – erősítette meg a Központi Statisztikai Hivatal második becslésében, ami megegyezett az elsőben közölt adatokkal.

Fotó: Kallus György

 

A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. januárinál 0,3 százalékkal nagyobb volt.

Bár az alágak többségében csökkent a termelés, a 27 százalékos súlyú járműgyártás volumene 7,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű előállítása 4,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6 százalékkal nőtt.

Ezenkívül a 11 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés előállítása emelkedett az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28 százalékkal. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártása 47, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék előállítása 22 százalékkal bővült.

A feldolgozóipari termelés 10 százalékát számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 8,9 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya előállítása 13,6, az elektronikus fogyasztási cikké 12,5 százalékkal visszaesett.

A feldolgozóiparból több mint 11 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 13,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a csökkenő hazai és külpiaci eladások miatt. A gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék előállítása 16,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 14,2, míg a vegyi anyag, termék gyártása 23 százalékkal kisebb volt. A legnagyobb mértékben, 31 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

Ami az exportot illeti, a volumene 2,0 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 7,4, a 14 százalékos súlyú villamos berendezés előállításáé 42 százalékkal bővült.

Az ipar belföldi értékesítése 12,2, a feldolgozóiparé 11,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (98 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 4,0, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 18,3, a csekély súlyú bányászaté 26 százalékkal csökkent.