A héten több hír is érkezett a Mol háza tájáról: miután a magyar olajipari vállalat megkötötte az olajszállításról szóló megállapodást a horvátokkal, az is eldőlt, hogy bevásárolhatja magát szlovéniai OMV-be, a Európai Bizottságtól ugyanis megkapta erre az engedélyt.

20221208 Budapest
A Mol Campus épülete
fotó: Kallus György LUS
Világgazdaság
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A lehetségessé vált tranzakció részleteiről Ratatics Péter, a Mol Magyarország operatív működéséért felelős ügyvezető igazgatója számolt be az InfoRádiónak.

Ezzel a döntéssel egy kétéves folyamat végére tudunk pontot tenni: 2021 júniusában írtuk alá az OMV-vel az OMV Slovenija adásvételi szerződését, majd ezt követően versenyhatósági ellenőrzés kezdődött a szlovén piacon, a szlovén versenyhatóság az Európai Bizottság segítségét kérte az elbírálásban

mondta Ratatics. Szlovéniában ezzel a piac háromról kétszereplősre változott. A szlovén Petrol meghatározó marad 60 százalékos részesedéssel, illetve az OMV mögött a Molnak eddig is volt 10 százaléknyi piaci részesedése, így tehát a 30 és 10 százalék összeolvadt – ennek hatását vizsgálta hosszasan az Európai Bizottság. Arról, hogy milyen lépések állnak még a Mol előtt, elmondta: a meglévő 53 Mol-kút mellé 119 OMV-st vesznek át, majd mintegy három hónapon belül az új hálózat 39 kútját tovább kell értékesítenie a cégnek, ezt pedig a Shell olajvállalattal írta alá a Mol a közelmúltban.

Ezt követően a Petrolnak marad a mintegy 30 százalékos piaci részesedése, és ősztől 133 töltőállomás lesz Szlovéniában a Mol birtokában, amivel a Petrollal szemben erős versenyt fognak támasztani. A kútátvétel június 30-ával zárul, a Shellnek való továbbértékesítés pedig szeptember–októberben történik meg.

Az elmúlt időszak felvásárlási-terjeszkedési szempontból rendkívül aktív volt a Mol életében, tavaly decemberben ugyanis 420 lengyel töltőállomásra tett szert, most pedig a vállalat 25 éves álma valósul meg Szlovéniában. Más országokban is aktívak, de nincs szó egyéb akvizícióról, inkább a már meglévő hálózat fejlesztésére koncentrálnak.