„A legnagyobb valószínűsége annak van, hogy nem változtat a besoroláson és maradunk a jelenlegi szinten, stabil kilátás mellett” – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza annak kapcsán, hogy péntek este újból vizsgálja a magyar adósosztályzatot a Moody’s hitelminősítő intézet, amely jelenleg Baa2 minősítést tart érvényben Magyarország esetében. A cég idén másodjára értékelhet minket, miután az idei első felülvizsgálati körben, májusban nem nyúlt a magyar besoroláshoz.
A nagyobb kockázat azonban nem most pénteken, hanem egy héttől később jön, amikor a Fich Ratings is górcső alá veszi a magyar gazdaságot. Azonban más-más helyzetből indulunk a két hitelminősítőnél: míg a Moody’snál a besorolásunk a Baa2 szinten van stabil kilátással, tehát nem a befektetésre ajánlott kategória legalján, hanem attól eggyel feljebb, addig a Fitch esetében már problémásabb a helyzet.
Bár a hitelminősítésünk ugyanazon a szinten van, mint a Moody’snál (csak itt BBB-nek hívják), tavaly január óta negatív kilátás van érvényben, azaz lassan (vagy most vagy a következő döntésnél) a hitelminősítőnek el kell döntenie, hogy merre tovább: leminősít vagy a kilátást stabilra változtatja
– fogalmazott az elemző, aki szerint ha a Fitch leminősítésben gondolkozik, azt korábban jogosabb lett volna megtennie, mivel 2022-ben a helyzet sokkal rosszabb volt, a folyó fizetési mérleg jelentős, a GDP 8 százalékát meghaladó hiánya most már többletet mutat. Kérdés ugyanakkor, hogy vagyunk-e elég jók a kilátás stabilra változtatásához. Ezt szerinte a gyenge GDP-adatok azonban nem támogatják, hiszen ez a költségvetés szempontjából is kockázatot jelent, tehát ha itt türelmetlen a hitelminősítő, akkor esetleg leminősíthet. A legvalószínűbbnek mégis az tűnik, hogy kivár, most mindent változatlanul hagy és majd az idei hiányadat ismeretében mozdul el valamerre.
Mindenesetre, ha a Moody’s után a Fitch sem változtat magyar besoroláson, azzal továbbra is mindhárom nagy hitelminősítőnél befektetésre ajánlott kategóriában marad a magyar gazdaság.
Erre pedig jó esély van, hiszen a Standard and Poor’s, amelynél a legalacsonyabban áll a hazai adósosztályzat, így leginkább ott rezeg a léc, októberben megerősítette korábbi értékelését.
Regős arra is felhívta a figyelmet, hogy pozitívumként értékelhetik a hitelminősítő intézetek, hogy
A kérdés, hogy ezt a hitelminősítő elégnek értékeli-e. Rizikóként a gyenge gazdasági teljesítmény ( harmadik negyedéves GDP-adat), illetve az Európai Bizottsággal való viszony, ennek nyomán pedig a hazánknak járó források befagyasztása jön szóba, azonban az elemző szerint az is látható, hogy a bizottságnak egyáltalán nem sürgős, hogy ezeket kifizesse, ezért hosszabb távon rizikó lehet, ha a hiány a kitűzöttnél magasabban alakul.
Arra a kérdésre, hogy a hitelminősítők mennyiben veszik figyelembe a forint Donald Trump megválasztása óta tartó jelentős gyengülését, azt mondta érdemes másik irányból megközelíteni a kérdést, egy esetleges leminősítés ugyanis tovább gyengíthetné a forintot.
„A forint gyengülése miatt persze ettől függetlenül kell aggódnunk, hiszen az magasabb inflációhoz, a bizalom csökkenéséhez, illetve emiatt a megtakarítások euróra váltásához, külföldre viteléhez vezet. A gyenge forint inkább lassítja a gazdasági növekedést most, mint gyorsítja: ettől nem vesz Nyugat-Európa több elektromos autót, de a háztartások bizalma csökken, hasonlóan a vásárlóerejükhöz, hiszen a gyengülés megjelenik az árakban” – magyarázta a közgazdász.
Úgy látja, forint gyengülésének lehet fundamentális oka, mint a gyenge gazdasági teljesítmény, illetve az alacsony exportvolumen a külső környezet miatt. Ugyanakkor a folyó fizetési mérleg egyenlegének és a kamatszintnek támogatnia kellene a forintot. A forint gyengülésében ezzel együtt több tényező szerepet játszik:
Regős Gábor úgy látja, a folyó fizetési mérleggel most már valóban nincs probléma, de egy felminősítés még nagyon messze van, és erre egyelőre nem számít,
ehhez évekre van szükség.
Kell hozzá a költségvetési helyzet javulása (tartósan 3 százalék alatti hiány), a GDP-arányos államadósság érdemi mérséklődése, a gazdasági növekedés tartós beindulása, illetve az uniós forrásokhoz való hozzáférés. Ezek persze nem egymástól független tényezők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.