Ha minden olyan keletkező anyagot biogáztermelésre használna Magyarország, ami erre alkalmas, akkor a jelen viszonyok között ‒ elméleti értékként, az Agrárközgazdasági Intézet számítása szerint ‒ akár az összes hazai földgázfelhasználás harmadát is meg lehetne termelni ‒ mutatott rá a nem időjárásfüggő biogáztermelés lényegére Assaf Onn, a kanadai Anaergia vezetője. A biogázüzemek építésében – közleménye szerint – világelső Anaergiát a több magyarországi befektetéssel is rendelkező Marny Investissement S.A. irányítja.
A biogáz mindenre használható, amire a földgáz, így
csökkentve Magyarország sokat emlegetett energetikai kitettségét.
Nagyon fontos, hogy zölderedetű, megújuló és környezetkímélő energiáról és termelésről van szó, amelynek a karbonlábnyoma negatív. A mai technológia mellett szagterhelést sem jelent. Az Anaergia technológiája azáltal, hogy megakadályozza az erős üvegházhatású metán felszabadulását a lebomló szerves hulladékból a lerakókban, hozzájárul a szén-dioxid-semlegességhez, és mérsékli a globális felmelegedést. Az eljárás végén olyan szagtalan, de magas tápértékű, szerves trágya marad hátra, amely a földekre juttatva igazoltan jobb paraméterekkel rendelkezik, mint az állati trágya közvetlen kijuttatása. Gazdagítja a talajt és gyorsítja a humuszképződést, ezzel is a fenntartható gazdálkodást szolgálva. A megoldandó feladatok nagy része nem is a feldolgozáshoz, hanem az alapanyagokhoz kapcsolódik. Bár a Mohu például elindította a háztartási élelmiszer-hulladék szelektív gyűjtését,
az alapanyag döntő hányada a közműrendszerekben és az agráriumban keletkezik,
ezeket a mennyiségeket kellene minél inkább ‒ akár szó szerint ‒ becsatornázni a biogáztermelésbe. Ennek megoldásán sokan és sok szinten dolgoznak, de az országos lefedettség és az egységes támogatási rendszer még a távoli jövő.
Az Anaergia Inc. az erőforrás-visszanyerési megoldások vezető szolgáltatója az önkormányzati, ipari, kereskedelmi és mezőgazdasági piacok számára. Egy kanadai, nyilvánosan jegyzett szervezet, részvényeivel a Torontói Értéktőzsdén kereskednek. A vállalat három szegmensen keresztül működik: tőkeértékesítés, szolgáltatások, valamint építésre és üzemeltetésre is kiterjedő projektek.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) október végén közzétette a megújuló gázokra vonatkozó származási garancia igényléséhez szükséges első dokumentumokat. Ez egy olyan, önállóan forgalomképes elektronikus okirat, amely igazolja, hogy az adott üzem által előállított gáz meghatározott mennyisége megújuló gáznak minősül. A megújuló gáz energiamennyiségét az értékesítő kizárólag származási garanciával igazolhatja a felhasználó részére. A felhasználók részére értéket képvisel a gáz megújulóeredetének igazolása, amely ösztönzi a hazai biogáz- és biometán-előállítást.
A származási garanciák nyilvántartására szolgáló elektronikus számlarendszert jogszabályi felhatalmazás alapján a MEKH vezeti. A megújuló gáz származásigarancia-rendszerének kialakítása folyamatban van, a rendszerrel kapcsolatos dokumentumok publikálása több lépcsőben történik meg. A MEKH elsőként az auditori együttműködési megállapodás kezdeményezéséhez szükséges dokumentumokat tette közzé honlapján.
A származási garanciák bejegyzése előtt minősítési auditot kell végeztetni egy független megfelelésértékelő szervezettel.
Ez megvizsgálja, illetve tanúsítja, hogy az adott üzem alkalmas-e megújuló gáz előállítására, tárolására vagy átalakítására. A minősítés fenntartásának feltétele az éves működési audit elkészítése is. Az auditok előtt a független megfelelésértékelő szervezetnek a MEKH-kel együttműködési megállapodást kell kötnie.
A MEKH adatai szerint a biogázból, illetve szilárd biomasszából elszámolható energia fűtési célú felhasználása némileg csökkent 2022-ben, azonban a többi megújuló technológia esetében nőtt. A biogázzal előállított hőmennyiség 1,1 petajoule-t tett ki, ami az összes megújuló áramtermelés 1,1 százaléka volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.