BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Business meeting in modern office
iroda munkavállaló foglalkoztatás

Brutálisat nőtt öt év alatt a munkavállalók száma, a fluktuáció csökkent

Jelentős átalakulásokat tárt fel egy elemzés a hazai munkaerőpiacon az elmúlt öt év során a fluktuáció és a munkahelyi létszámok dinamikájáról. A 2019 és 2024 közötti időszakot vizsgálva a felmérésből kiderült, hogy a cégek által alkalmazott munkavállalók száma negyedével nőtt, miközben a fluktuáció 2019-hez képest erőteljesen csökkent.

Létszámnövekedés tapasztalható az irodai szektorban, mérsékeltebb bővülés a fizikai munkakörökben – ez derült ki a Process Solutions legfrissebb kutatásából. A Világgazdaságnak is elküldött elemzés szerint a vizsgált cégekben a munkavállalók száma 2024 második negyedévére közel 20 ezerre emelkedett, ami 24 százalékos növekedés öt év alatt.

Business meeting in modern office
iroda munkavállaló foglalkoztatás
Az irodai szektorban jelenősen nőtt a munkavállalók száma/ Fotó: Science Photo Library via AFP

A nagyobb növekedést az irodai dolgozók körében regisztrálták, ahol 29 százalékkal bővült az állomány, szemben a fizikai munkakörökben tapasztalt szerényebb, 8 százalékos emelkedéssel. Ez a különbség elsősorban a Covid-járvány időszakában erősödött fel, amikor

az irodai alkalmazottak nagyrészt átállhattak a távmunkára, stabilizálva a munkaerő-megtartást ebben a szegmensben. 

A járvány következményeként a digitális és rugalmas munkavégzés elterjedése hosszú távon is megerősítette az irodai dolgozók létszámát, míg a fizikai dolgozók száma a helyszíni korlátozások miatt kevésbé tudott növekedni – magyarázta a kutatást Enying Máté, a PS payroll supervisora.

Stabilizálódott a munkaerő-forgalom 2024-re

A fluktuáció terén a cégek munkaerő-forgalom mutatóit vizsgálták, a kutatás pedig figyelemre méltó trendekre mutatott rá:

a 2019-es magasabb fluktuációs ráták az elmúlt években fokozatosan csökkentek.

Míg 2019-ben a fluktuációs átlag 76,54 százalék volt, addig 2024-re ez 54,76 százalékra mérséklődött. A Covid–19-járvány alatt megfigyelhető trend szerint munkavállalók körében a bizonytalan gazdasági környezet nagyobb stabilitásra ösztönzött, ezért a váltási hajlandóság összességében csökkent.

A kutatás rávilágít azonban arra, hogy a fizikai dolgozók körében a fluktuáció magasabb szinten maradt, mint az irodai dolgozóknál, különösen 2019-ben és 2021-ben, amikor a különbség a 11 százalékpontot is elérte. A fluktuációs ingadozásokra jelentős hatást gyakorolhatott a fizikai munkahelyek járvány alatti kiszolgáltatottabb helyzete, amikor a munkavállalók egy része kénytelen volt ideiglenesen akár teljesen más területen elhelyezkedni. Ezzel szemben az irodai dolgozók stabilabb körülmények között, sok esetben otthonról végezhették munkájukat, így a fluktuáció is alacsonyabb szintre mérséklődött.

A nagyvállalatok nagyobb stabilitást adnak a munkavállalóknak

A felmérésből az is kiderült, hogy a nagyobb cégeknél a fluktuáció jóval alacsonyabb volt, mint a kisebb és közepes vállalatoknál. 2023-ban például a nagy cégeknél a mérték 9–12 százalékponttal alacsonyabb volt, mint a kisebbeknél. A nagyvállalatok rendelkezésére álló

  • nagyobb tőkeerő
  • és erőforrások

lehetővé teszik, hogy gyorsabban reagáljanak a munkaerőpiaci változásokra, és akár kedvezőbb feltételeket kínáljanak munkavállalóiknak, ami segíti a tehetségek megtartását is – tette hozzá Varga Judit, a Process Solutions Partnere.

A pénzügyi szektorban a legnagyobb a bővülés

Az ágazatok közül kiemelkedik a pénzügyi szektor, ahol a létszám 41,65 százalékkal bővült az elmúlt öt évben. Az IT- és az autóipari szektorokban szintén növekedés volt megfigyelhető, bár szerényebb mértékben, 22-23 százalék körül. A pénzügyi szektor erőteljes bővülésének oka az ügyféligények folyamatos növekedése, illetve a szolgáltatások iránti stabil kereslet. Az IT-szektorban a járvány alatt növekedett kereslet ugyan megmaradt, de a gazdasági lassulás 2023-ban ezen a területen is mérsékelt létszámbővülést eredményezett.

A Covid erősen hatott a munkaerőpiacra

Az elmúlt időszakban tapasztalható, hogy a Covid–19 járvány jelentős átalakulásokat hozott a munkáltatói stratégiákban is. A digitalizáció és a rugalmas munkakörnyezet iránti igény megnőtt, és a cégek egyre inkább a távmunkára és a technológiai automatizációra építenek. Az irodai szektorban a távoli munkavégzés lehetősége segíthette a stabil munkaerőlétszámot és az alacsonyabb fluktuációt, míg a fizikai munkahelyek kevésbé rugalmas természete miatt a válság éveiben nagyobb fluktuáció volt megfigyelhető.

A kutatása rávilágít arra, hogy a pandémia hosszú távú hatásai még ma is érzékelhetők a munkaerőpiacon. A nagyobb stabilitás és az alacsonyabb fluktuáció kedvezően hat a vállalatokra, amelyek így hosszabb távon is versenyképesebbek maradhatnak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.