Egyelőre nem, vagy csak minimális mértékben árazták át az építőipari termékeket az építőanyag-kereskedők, de a költségek és a beszerzési árak emelkedése miatt elkerülhetetlen a legalábbis az inflációt követő áremelkedés – tudta meg a Világgazdaság.
A korábbi évek tapasztalata szerint február–márciusban, majd második lépcsőben ősz környékén nyúlnak hozzá az építőanyag-gyártók az építőanyagok árához.
az éves árváltozást 5-8 százalék közé prognosztizálja terméktől függően Juhász Attila,
az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat és az Újház Zrt. igazgatóságának elnöke.
A szakember kérdésünkre leszögezte, hogy érdemes most bevásárolni annak, aki teheti, és van hol tárolnia az anyagokat, mert
mind a hazai építőanyag-gyártás, mind a kereskedelem nagyban függ az importalapanyagoktól és -termékektől, az euróárfolyam mozgásában rejlő kockázatokat és a normál inflációs hatásokat érdemes kiküszöbölni.
Az átlagos drágulás egyes termékkörökben kiugró lehet, máshol átlag alatti áremelkedésre is van esély, a lehetőségeiket minden bizonnyal most veszik pontosan számba a potenciális megrendelők.
Miután falazó- és hőszigetelő anyagokból az év első heteiben kismértékű keresletnövekedést tapasztaltak több kereskedésben, vélhetően mind a lakásépítés, mind a lakásfelújítás esetében várható, hogy az állami támogatások megmozgatják a piacot.
Ideiglenesen fel lehet használni idén a SZÉP-kártya-keret 50 százalékát is építőanyag-vásárlásra, ami éves szinten nagyságrendileg 200-250 ezer forintos tétel. Nagy ívű felújításra ez nem elég, de például
Futnak az otthonfelújítási programok is, ezeknek Juhász Attila elmondása szerint van érzékelhető hatásuk, keresik ezzel kapcsolatban az ügyfelek a kereskedéseket, érdeklődnek, vásárolnak.
Az egyik lakossági otthonfelújítási program, amely 2024 júliusban energetikai fókusszal a keret kimerüléséig meghirdetett, a másik a most startoló, 2026 nyaráig elérhető vidéki otthonfelújítási pályázat,
mindkét program hárommillió forint vissza nem térítendő állami támogatást jelent, amit érdemes kihasználni.
Egyelőre nem tudni, mit hoz, de várakozással tekintenek az érdekeltek az önkéntes nyugdíj-megtakarítások elérhetővé tételére. Kérdés, hogy mennyien lesznek, akik vásárlásra, felújításra költenek belőle.
Az állampapírpiacról várt százmilliárdok is élénkítőerővel hatnak majd, mind a vásárlások, mind az azzal és a meglévő ingatlanokkal összefüggő felújítások révén.
A keresletnövekedés óvatos, de optimista becslések szerint 2025 második fél évében már számottevő lehet a lakossági szektorban,
de a korábban elhalasztott, most induló társasház-építések révén is fokozatosan emelkedhet a megrendelésállomány.
Az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozata által korábban közzétettek szerint 2025-ben is marad az erős árverseny, az építőanyagok széles skálája megfelelő minőségben és mennyiségben fog rendelkezésre állni, ellátási gondok nem várhatók.
Cikcakkozik az építőipar: mi jöhet az idén?
Az építőipari árak alakulása az idei év egyik nagy kérdése az uniós források sorsa, illetve a külső kereslet alakulása mellett. A forint gyengülése az építőiparban is nyomot hagy, az elmúlt években az ágazat mindig infláció fölötti áremeléseket hajtott végre, ez viszont visszafogja a keresletet. Idén a vállalati beruházások lehetnek döntők, lakossági oldalon pedig a lakásépítések és -felújítások növelhetik a keresletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.