BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat: felülmúlta a várakozásokat a negyedik negyedéves GDP

Reménykeltőként értékelhető a negyedi negyedéves GDP-adat, a Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli adatai szerint 0,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. A legtöbb ágazat remekül teljesített 2024 utolsó negyedévében: a turizmus és a lakossági hitelezés hasított, de az ingatlanpiacon is két számjegyű növekedés történt, ezek pedig mint felfelé húzták a GDP-t.

Még az alapvetően pozitív elemzői várakozásokat is felülmúlta a magyar gazdaság negyedik negyedéves teljesítménye: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH ) csütörtök reggeli közlése szerint Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 0,4, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal bővült, véget ért a technikai recesszió. 2024-ben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,6 százalékkal meghaladta az előző évit.

20240904_illusztracio_007_VZ gdp turizmus fogyasztás
A turizmus hasított az utolsó negyedévben, ez is húzta a GDP-t / Fotó: Vémi Zoltán

A bruttó hazai termék volumenének az előző év azonos időszakához viszonyított növekedéséhez a szolgáltatások együttes teljesítménye járult hozzá. A növekedést a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar teljesítményének csökkenése fékezte.

Majdnem minden szektor segítette a GDP-t

Az ipar – ezen belül az építőiparé is – visszaesése enyhül, a kiskereskedelem is gyorsabban bővül, ezenkívül a vendéglátás is remekül teljesített. Utóbbi köszönhető annak, hogy az év végére tovább pörgött a hazai turizmus, ami elsősorban a külföldi utazóknak volt köszönhető. A várakozások szerint idén folytatódik a trend. A vendéglátás terén az élelmiszeralapanyag-árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt, 2025-ben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, és az ezeket felhajtó magasabb fizetések kitermelése jelent majd feladatot. 

A lakossági fogyasztás is nagyon fontos tényező

Ahogy azt a héten a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza elmondta, éves alapon továbbra is biztos pont a fogyasztás bővülése: a reálbérek tavaly 9 százalék körüli bővülést érhettek el, így van miből növekednie a fogyasztásnak. Ennek mértéke továbbra is a 4-5 százalék körüli sávban mozoghatott. Szintén biztos viszont a beruházások éves alapú visszaesése: itt a kérdés inkább az, hogy negyedéves alapon sikerült-e már növekedést elérni és legalább elhagyni a mélypontot. Az olyan támogatások, mint például

mint segítő tényezők voltak. Az adatokból és pozitív folyamatokból arra lehet következtetni, hogy

idén is húzóerő lesz a lakossági fogyasztás.

A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv lakosságot érintő programjai is nemsokára elkezdik kifejteni hatásukat. Fontos megemlíteni, hogy a Prémium Magyar Állampapír kamatok kifizetésének hatására tovább erősödik a jövőben a magyar családok helyzete.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a tárcaközleményében így kommentálta a mai adatokat: a gazdaság idén negyedévről negyedévre egyre nagyobb ütemű növekedésre vált, 2025 második felében már 3 százalék feletti bővülést láthatunk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.