BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizakodók a magyarországi vállalatvezetők

Soha akkora arányban még nem mondták magyarországi vezérigazgatók, hogy a világ növekedési üteme gyorsulni fog, mint a PwC legfrissebb vezérigazgatói felmérésében. A magyarországi vállalatok többnyire bizalmatlanok a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, ugyanakkor 40 százalékuk attól reméli a jövedelmezőséget.

A globális gazdaság gyorsulását a magyarországi vállalatvezetők 70 százaléka várja, a hazai gazdasággal kapcsolatban 60 százalék nyilatkozott optimistán, de a saját vállalata növekedésében csak 39 százalék bízik – írja közleményében a PwC, a 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésre hivatkozva.

Bizakodók a magyarországi vállalatvezetők
Bizakodók a magyarországi vállalatvezetők / Fotó: PwC

Világszinten a vezérigazgatók 58 százaléka gyorsulásra, ötöde lassulásra számít a világgazdaság növekedési ütemében. A magyar vállalatvezetők ennél jóval optimistábbak, hiszen 70 százaléka bízik a globális gyorsulásban és csak tizedük készül lassulásra.

 Soha ekkora arányban eddig még nem mondták magyar vezetők, hogy a világ növekedési üteme gyorsulni fog. 

A magyar gazdasággal kapcsolatban a tavalyihoz hasonlóan a cégvezetők 60 százaléka gondolja úgy, hogy a növekedési ütem emelkedni fog 2025-ben. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor elérte a mindenkori legalacsonyabb szintet, 39 százalékot azok aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban nagyon vagy rendkívül bizakodónak mondták magukat.

A felmérésben a vezetők 2025-re 415 forintos eurót, 4,8 százalékos inflációs rátát és 1,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak. A vezetők 2026-ra számítanak az orosz–ukrán háború végére. A válaszadók 82 százaléka szerint az eurót Magyarország 2034-ben vezetheti be.

A magyarországi vállalatok kitettebbek a külső tényezőknek, mint a világ más részein

„A magyar vállalatvezetők jellemzője, hogy cégük életképességének okaként magasabb arányban választják a külső tényezőket, mint társaik világszerte; ez arra utal, hogy a hazai vezérigazgatók a saját vállalatuk helyzetét relatíve kitettebbnek ítélik meg, ugyanakkor ezt a másik oldalon kompenzálják az elsősorban saját képességekre – köztük a vezérigazgató felkészültségére – vonatkozó magabiztossággal” – érvelt Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa.

Noha a vállalatvezetők 20 százaléka mondta azt, hogy cégénél nincs szerepe a generatív mesterséges intelligenciának (GenAI), a többi 80 százalék egyértelműen hatékonyságnövekedésről számolt be ennek köszönhetően. Emellett az érintett vállalatok több mint tizedében a bevétel és a jövedelmezőség is nőtt a technológia jóvoltából. A megkérdezettek kétötöde például a jövedelmezőség növekedését reméli a generatív mesterséges intelligencia technológiájától (GenAI) 2025-ben, a magyar vezérigazgatók 38 százaléka bízik a mesterséges intelligenciában. Ez az arány világszerte 33 százalék, míg Közép-Kelet-Európában 19 százalék. 

Elgondolkodtató adat, hogy a vezérigazgatók egy olyan technológiától várják vállalatuk jövőálló fejlődését több területen, amiben nem is bíznak igazán 

– mutatott rá Radványi László, a PwC Magyarország vezérigazgatója.

A vállalatok elmúlt 5 évben megvalósított klímabarát beruházásainak 49 százaléka költségcsökkenéssel járt, ugyanakkor a fenntarthatósági célkitűzések nincsenek a vállalatvezetők prioritási listájának tetején. A hazai vállalatvezetők kétharmadának (66 százalék) személyes teljesítményébe nem számít bele az, hogy tesz-e a vállalata fenntartható működéséért vagy sem. Világszerte ez az arány 40 százalék. A klímaváltozást 13 százalék tartja a cége működését fenyegető veszélynek.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.