BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több műtrágyát kaptak az őszi vetések

Éves alapon csökkentek a műtrágyaárak, az előző negyedévihez képest viszont már ismét némi drágulás volt a jellemző. Míg a műtrágya iránti kereslet emelkedett, az agrárgépek forgalma nagyot zuhant tavaly.

A tavalyi negyedik negyedévben 34 százalékkal több műtrágya került a gazdákhoz az egy évvel azelőtti hasonló időszakban forgalmazott mennyiséghez képest – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Az átlagnál jobban, 41 százalékkal emelkedett a nitrogént kétféle formában, ammóniumként, illetve nitrátként tartalmazó mészammon-salétrom (MAS) forgalma, és az október-decemberi időszakban értékesített műtrágya 69 százalékát ez a termék adta.

Tractor,Spreading,Artificial,Fertilizers,In,Field, műtrágya
Több műtrágya került a földbe a tavalyi utolsó negyedévben / Fotó: Shutterstock

A negyedéven belül meglehetősen hullámzó volt a műtrágyaforgalom. A kereskedői adatok szerint ugyanis

  • októberben 52,
  • novemberben 10,
  • decemberben pedig 38 százalékkal

volt magasabb a műtrágyák iránti kereslet, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor az előző havi adatokhoz mért keresletváltozás

  • októberben +25,
  • novemberben –15,
  • decemberben +70 százalékos volt

Három év, duplájára dráguló műtrágya

Az elmúlt év és 2023 negyedik negyedéveit összevetve az értékesítési árak 3–22 százalékkal voltak alacsonyabbak, de ez az árcsökkenés nem érintette a foszfort is tartalmazó mészammon-foszfátot (MAP), illetve a nitrogént, foszfort és káliumot azonos arányban tartalmazó NPK 15-15-15-öt. A legnagyobb mértékben a szuperfoszfát ára mérséklődött, amely kimaradt a forgalomnövekedésből. Amennyiben a 2024. negyedik negyedévi értékesítési átlagárakat viszonyítjuk a 2024. harmadik negyedévihez – a szuperfoszfát kivételével – 2–11 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb mértékben a MAS-é, a legkisebb mértékben pedig a kálisóé.

A 2021. év eleji árakhoz képest a tavalyi utolsó negyedévben még mindig közel másfél-kétszer többe kerültek a megfigyelt termékek, 

a Nitrosol, DAM ára pedig még a többinél is drágább maradt, ennél 2,2-szeres a drágulás. Az ammónium-nitrát és a karbamid iránti kereslet aránya 2023 negyedik negyedévében 1:8 volt, amely egy évvel később szintén ugyanígy alakult. A növényvédő szerekből ugyanakkor a tavalyi utolsó negyedévben 27 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban. A gombaölők értékesített mennyisége 27, a rovarölőké 41 százalékkal csökkent, a gombaölőké viszont 5 százalékkal nőtt az előző évihez képest. A három kategóriában – gombaölők, rovarölők, gyomirtók – a legnépszerűbb termékek együttesen az összes eladás 55 százalékát tették ki.

A vizsgált termékek értékesítési átlagára – két gyomirtó kivételével – egyöntetűen mérséklődött (4–49 százalékkal) az előző év negyedik negyedévéhez képest. 

Az előző negyedévhez viszonyítva viszont vegyesen – 28 százalékos emelkedés és 11 százalékos csökkenés közötti tartományban – mozogtak az értékesítési árak.

Nem kellett a traktor

Lefelé zúg a traktorpiac
A gépbeszerzési pályázatok fogják élénkíteni a mezőgazdasági géppiacot, amely beszakadt. A gabonakombájnoknál volt a legnagyobb a zuhanás, de a traktor sem volt kelendő, közben az öntözőgépek forgalma az általános lejtmenetben is nagyot nőtt.

Az agrárgépforgalomról egyelőre a harmadik negyedéves adatoknál nincs frissebb, azokból pedig az látszik, hogy a pályázatokat várják a gazdálkodók. Ezek alapján a tavalyi első kilenc hónapban az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ami 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.